Ρίτας Βίλνιους – Περιστέρι 88-106

Το Περιστέρι πραγματοποίησε τρομερή εμφάνιση στην έδρα της Ρίτας και πήρε τη νίκη με 106-88 ολοκληρώνοντας το ματς με 18/30 τρίποντα. Ασύλληπτη παρουσία στο παρκέ από τον Στίβεν Γκρέι που τελείωσε τον αγώνα με 39 πόντους και 10/13 σουτ έξω από τα 6.75μ.

Το παιχνίδι από την αρχή μέχρι το τέλος είχε την «σφραγίδα» του Αμερικανού γκαρντ. Το Περιστέρι ξεκίνησε εντυπωσιακά το πρώτο δεκάλεπτο και βρέθηκε μπροστά μέχρι και με δώδεκα πόντους (12-24), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν τη διαφορά η οποία έπεσε στους πέντε μετά τη λήξη της περιόδου (22-27).

Στη συνέχεια η ομάδα των Δυτικών Προαστίων δεν αμύνθηκε όπως θα ήθελε, δέχτηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο συνολικά 29 πόντους, ωστόσο έβρισκε επιθετικά λύσεις έξω από τα 6.75μ για να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο ισόπαλο (51-51).

Ο Στίβεν Γκρέι σκόραρε όποτε… ήθελε τη τρίτη περίοδο, το σύνολο του Νίκου Παπανικολόπουλου βοηθήθηκε πολύ και από τον Βασιλόπουλο, αλλά και τον Μάρβιν Τζόουνς και δέκα λεπτά πριν από τη λήξη του παιχνιδιού μπόρεσε να βάλει τις βάσεις για τη νίκη (71-80).

Στο ίδιο τέμπο κινήθηκε και το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο. Η άμυνα των Λιθουανών δεν μπορούσε με τίποτα να σταματήσει τον Γκρέι, ο οποίος με σουτ από τη μεγάλη «άρκτο» έγραψε το 81-90 περίπου στα μέσα της περιόδου δείχνοντας πως δύσκολα κάτι θα άλλαζε. Ο Ντιμίτρους Τζάκσον της Ρίτας έκανε απανωτά λάθη και κακές επιθετικές προσπάθειες και έτσι η ομάδα του Ντόναλντ Καϊρίς έχασε οριστικά τις ελπίδες της για το «ροζ φύλλο».

Το Περιστέρι ξεκίνησε με νίκη το φετινό BCL και σε δύο εβδομάδες από τώρα θα αντιμετωπίσει στο «Ανδρέας Παπανδρέου» τη Ρίτα, ενώ από την άλλη η Βίλνιους θα φιλοξενηθεί από τη Στρασμπούργκ (10/11).

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 51-51, 71-80, 88-106.