Στον όμιλο του ΠΑΟΚ η Μάλαγα

Στον όμιλο του ΠΑΟΚ η Μάλαγα

Η Ουνικάχα Μάλαγα είναι η ομάδα που συμπλήρωσε τον όμιλο του ΠΑΟΚ στο Basketball Champions League, παίρνοντας την πρόκριση απέναντι στη Λέβιτσε από την Κροατία.

Συμπληρώθηκε το παζλ του 7ου ομίλου της κανονικής περιόδου του Basketball Champions League 2022-23, με την ολοκλήρωση του 2ου προκριματικού τουρνουά της διοργάνωσης.

Η Ουνικάχα Μάλαγα αναδείχθηκε νικήτρια του τελικού, αρπάζοντας με το τελικό 91-73 από την Πατριότι Λέβιτσε (Σλοβακία) το «εισιτήριο» για τον 7ο όμιλο, στον οποίο μετέχει και ο ΠΑΟΚ, μαζί με τις Ντιζόν (Γαλλία) και Ντιναμό Σάσαρι (Ιταλία).

Διαβάστε επίσης: Ολυμπιακός: Ποιος πήρε τη θέση του Πρίντεζη στο… τελετουργικό εισόδου στο παρκέ (vid)

Υπενθυμίζεται ότι η AEK είχε κληρωθεί στον 2ο όμιλο, στο πλαίσιο του οποίου θα αναμετρηθεί με την τουρκική Πίναρ Καρσίγιακα, τη γερμανική Τέλεκομ Βόννης και την ιταλική Ρέτζιο Εμίλια.

Το Περιστέρι είχε «πέσει» στον 8ο όμιλο, στο πλαίσιο του οποίου θα αναμετρηθεί με την -κάτοχο του τροπαίου- ισπανική Τενερίφη, τη Ρίτας Βίλνιους από τη Λιθουανία και την Μπνέι Χέρζλιγια από το Ισραήλ.

Η «αυλαία» της κανονικής περιόδου ανοίγει στις 4 Οκτωβρίου. Οι νικητές της φάσης των ομίλων προκρίνονται απευθείας στους «16», ενώ οι δεύτεροι και οι τρίτοι από κάθε γκρουπ προχωρούν στις σειρές Play-In που θα διεξαχθούν τον Ιανουάριο του 2023.

Η φάση των «16» θα διεξαχθεί με τέσσερις ομίλους των τεσσάρων ομάδων, ενώ οι πρώτοι δύο από κάθε γκρουπ προκρίνονται στους προημιτελικούς που θα διεξαχθούν σε σειρές «best-of-three» (σ.σ. η ομάδα που θα συμπληρώσει δύο νίκες περνάει στην επόμενη φάση).

Η σεζόν του Basketball Champions League θα ολοκληρωθεί με το φάιναλ φορ που είναι προγραμματισμένο για το διάστημα 12-14 Μαΐου.

Οι όμιλοι της κανονικής περιόδου:

1ος όμιλος

Στρασμπούρ (Γαλλία)
Σομπατέλι (Ουγγαρία)
Μούρθια (Ισπανία)
Νικητής 1ου τουρνουά προκριματικού γύρου

2ος όμιλος

ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ)
Πίναρ Καρσίγιακα (Τουρκία)
Τέλεκομ Βόννης (Γέρμανία)
Ρέτζιο Εμίλια (Ιταλία)

3ος όμιλος

Χαποέλ Χολόν (Ισραήλ)
Οστάνδη (Βέλγιο)
Γαλατασαράι (Τουρκία)
Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία)

4ος όμιλος

Νίμπουρκ (Τσεχία)
Ιγκοκέα (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)
Μπιλμπάο (Ισπανία)
Μπαχτσεσεχίρ (Τουρκία)

5ος όμιλος

Χαποέλ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ)
Λούντβιχσμπουργκ (Γερμανία)
Νταρουσάφακα (Τουρκία)
Νικητής 4ου τουρνουά προκριματικού γύρου

6ος όμιλος

Μανρέσα (Ισπανία)
VEF Ρίγα (Λετονία)
Λιμόζ (Γαλλία)
Νικητής 3ου τουρνουά προκριματικού γύρου

7ος όμιλος

Ντιζόν (Γαλλία)
Ντιναμό Σάσαρι (Ιταλία)
ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ)
Μάλαγα (Ισπανία)

8ος όμιλος

Τενερίφη (Ισπανία)
Ρίτας Βίλνιους (Λιθουανία)
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (ΕΛΛΑΔΑ)
Μπνέι Χέρζλιγια (Ισραήλ)

Γράψτε το σχόλιο σας

Ακολουθήστε στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις αθλητικές ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Αθλητικές Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, από

ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ

ΣΧΟΛΙΑ

Κλείσιμο