Ρέτζιο Εμίλια – ΑΕΚ 73-84: Εντυπωσιακή Ένωση στην Ιταλία

Η ΑΕΚ ήταν εξαιρετική στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και πήρε εύκολα το διπλό με 84-73 κόντρα στη Ρέτζιο Εμίλια, πανηγυρίζοντας την πρώτη της νίκη στον δεύτερο όμιλο του BCL.

Απολαυστική ΑΕΚ στην Ιταλία! Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση η Ένωση πήρε την πρώτη της νίκη στον δεύτερο όμιλο του BCL με το 84-73 επί της Ρέτζιο Εμίλια και μπήκε δυνατά στο παιχνίδι της πρόκρισης. Στο 1-1 και οι τέσσερις ομάδες μετά τη δεύτερη αγωνιστική αφού στο άλλο ματς του γκρουπ η Βόννη επικράτησε στη Γερμανία της Καρσίγιακα.

Πρώτος σκόρερ για τους «κιτρινόμαυρους» ήταν ο Μάντσεν με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ ενώ από 12 πόντους είχαν οι ΜακΓκριφ και Μίτσελ. Ο Τσιντσιαρίνι με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ρέτζιο Εμίλι, με τον Ανιμ να έχει 14.

Μετά από την πρώτη περίοδο που ήταν ισορροπημένη (19-18), η ΑΕΚ άρχισε να χτίζει μία διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με τον Φρέιζερ να είναι πρωταγωνιστής η Ένωση βρέθηκε για πρώτη φορά στο +9 (29-38, 17′) και έκλεισε το ημίχρονο στο +15 (36-51) με καλάθι και φάουλ του Μίτσελ.

Η ΑΕΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο δεκάλεπτο όπου ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς. Με Κόνιαρη και Περισίδη να παίρνουν και αυτοί σκορ, οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν με +19 (48-67), έφτασαν ακόμη και στο +22 (48-70, 31′) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, με τους Ιταλούς να μειώνουν στο φινάλε, αλλά την ΑΕΚ να κρατά τη νίκη (73-84) και μία σημαντική διαφορά που μπορεί να φανεί χρήσιμη στο μέλλον.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 36-51, 48-67, 73-84

Ρέτζιο Εμίλια (Μενέτι): Ανίμ 14 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Τσιντσαρίνι 16 (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Φάντερμπερκ 10 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Χόπκινς 12 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρόμπερτσον 11 (2), Τσίπολα 3 (1), Ντιουφ 4, Ολισεβίτσιους 3 (1/6 σουτ), Ρόιβερς

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φιλιππάκος, Φρεζίερ 10 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Παπαδάκης 1, Περσίδης 6 (2), Πετρόπουλος, Κόνιαρης 9 (1), Μάντσεν 17 (5/7 δίποντα, 7/8 βολές, 7 ριμπάουντ), ΜακΓκρίφ 12 (1), Μίτσελ 12 (9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Στρέλνιεκς 8 (2/2 τρίποντα, 4 ασίστ), Γουίλιαμς 9 (2), Ξανθόπουλος