Ρίτας Βίλνιους – ΠΑΟΚ 82-63: «Βαριά» ήττα και αποκλεισμός για τον «δικέφαλο»

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 82-63 από τη Ρίτας Βίλνιους στη Λιθουανία και «αποχαιρέτισε» τη διοργάνωση του Basketball Champions League για τη φετινή σεζόν.

Η ευρωπαϊκή πορεία του ΠΑΟΚ και η παρουσία του στο Basketball Champions League, ολοκληρώθηκε καθώς οι «ασπρόμαυροι» ηττήθηκαν με 82-63 από τη Ρίτας Βίλνιους στη Λιθουανία για το τρίτο και τελευταίο παιχνίδι της μεταξύ τους σειράς για τα Play In της διοργάνωσης.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το παιχνίδι έχοντας αρκετά άστοχα σουτ, ωστόσο η συνέπεια στην άμυνα και τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ τους βοήθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ με τη λιθουανική ομάδα να έχει μια μικρή διαφορά τριών πόντων στο φινάλε της πρώτης περιόδου (18-15).

Ο ΠΑΟΚ άσκησε μεγαλύτερη πίεση στο δεύτερο δεκάλεπτο, βελτιώνοντας τα ποσοστά του, ωστόσο οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να ανταπεξέλθουν και να κρατηθούν με σχετική άνεση μπροστά στο σκορ, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τη Ρίτας να προηγείται με 41-37, αλλά τον «δικέφαλο» να είναι ακόμα μέσα στο παιχνίδι.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους όμως οι Λιθουανοί πήραν ξεκάθαρο τον ρυθμό του αγώνα, με τον Μάρκους Φόστερ να είναι καταλυτικός και να ανεβάζει αρχικά τη διαφορά στους 10 (47-37), ενώ ο Μαργκίρις Νορμάντας σκόραρε για το 63-50 με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο στη Rytas Arena.

Το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού επιβεβαίωσε πως ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να καλύψει τη διαφορά και να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης και της πρόκρισης, με τους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη να πραγματοποιούν πολλές λάθος επιλογές, προφανώς απογοητευμένοι και το τελικό 82-63 να βάζει τέλος στο ευρωπαϊκό ταξίδι του ΠΑΟΚ για τη φετινή σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 41-37, 63-50, 82-63.

Ρίτας Βίλνιους (Ζιμπένας): Έκοντας 16 (7/10 δίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Νορμάντας 7 (1), Ραντζεβίτσιους 6 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Ουλέκας 3 (1), Βάραντι 8 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Φόστερ 19 (4/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/3 οβλές, 4 ριμπάουντ, 6 λάθη), Φρίντρικσον 12 (1/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Καϊρίς 6, Μασιούλις 3 (1), Γουίλιαμς 2.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 8 (2/11 σουτ, 4 ασίστ), Σαλούστρος 7 (1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σάιμπερτ 3 (1), Σλαφτσάκης, Τσιακμάς 3 (1), Χαντς 8 (2/8 σουτ, 1/3 βολές), Κακλαμανάκης, Καμπερίδης, Μαργαρίτης 6 (2), Πόλι 6, Ρένφρο 4 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ράιλι 21 (3/8 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 6 λάθη, 4 κλεψίματα).