Χάποελ Χολόν – ΑΕΚ 79-68: Κατώτερη των περιστάσεων η Ένωση, έχασε και από τους Ισραηλινούς

Απογοητευτική και στην ουδέτερη Ουγγαρία η ΑΕΚ που ηττήθηκε με 79-68 από τη Χάποελ Χολόν και βλέπει από νωρίς την πρόκριση στα προημιτελικά του BCL να δυσκολεύει πολύ.

Μετά την ήττα της πρεμιέρας στη φάση των «16» του BCL από τον Προμηθέα στην Πάτρα, η ΑΕΚ έχασε και στην ουδέτερη Ουγγαρία, με 79-68 από τη Χάποελ Χολόν για τη δεύτερη αγωνιστική. Στο 0-2 η Ένωση που βλέπει από νωρίς τη υπόθεση πρόκριση να δυσκολεύει πολύ, στο 1-1 οι Ισραηλινοί που κυριάρχησαν απόλυτα μετά το πρώτο δεκάλεπτο κι έφτασαν σχετικά εύκολα στη νίκη.

Ο Χάρις με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ έκανε μεγάλη ζημιά στην ομάδα του Ηλία Ζούρου ενώ 17 πόντους είχε ο Σμιθ και 16 ο Άρτζι. Για την ΑΕΚ πάλεψε ο Ράντλ με 22 πόντους ενώ 12 είχε ο Νάιτ.

Οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν τον αμυντικό και επιθετικό προσανατολισμό τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να δεχθούν ένα καταστροφικό επιμέρους σκορ 23-12, με το οποίο βρέθηκαν στο -8 (46-38) στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη η άμυνα της ΑΕΚ κράτησε τους γηπεδούχους κάτω από τους 20 πόντους σε κάθε περίοδο, αλλά με τον Ραντλ να είναι απελπιστικά μόνος στην επίθεση, η Ένωση των 15 λαθών δεν κατάφερε να απειλήσει και μοιραία υπέστη τη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη φάση των «16».

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 46-38, 60-51, 79-68

Χάποελ Χολόν (Σερφ): Άρτζι 16 (4/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κρόφορντ 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Χάρις 19 (4/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μισγάβ 2 (0/7 σουτ, 7 ασίστ), Βάνχουιν 9 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντόσον 5 (1/7 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χανόκι 3 (1), Σμιθ 17 (8/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΑΕΚ (Ζούρος): Αγραβάνης 3 (1/6 σουτ, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χόλινς 2 (1/4 σουτ), Κουζέλογλου 2, ΜακΡέι 9 (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 λάθη), Νετζήπογλου 2, Καράμπελας 1, Νάιτ 12 (2/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μόργκαν 5, Ραντλ 22 (3/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ), Τίλμαν 10 (4/10 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ)