ΑΕΚ – Μούρθια 79-84: Εθισμένη στην ήττα

Η ΑΕΚ έχασε και από τη Μούρθια στα Άνω Λιόσια (79-84) και με 0/3 ψάχνει ένα θαύμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του BCL.

Παίζοντας για ακόμη μία φορά κάτι σαν μπάσκετ, η ΑΕΚ έχασε από την ανώτερη Μούρθια στα Άνω Λιόσια με 79-84 για την τρίτη αγωνιστική της φάσης των «16» του BCL και ψάχνει ένα θαύμα για να προκριθεί στα προημιτελικά. Στο 0-3 η Ένωση, στο 3-0 οι Ισπανοί που επιβεβαιώνουν τον ρόλο του φαβορί στον όμιλο.

Ο Τοντόροβιτς με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και δύο καθοριστικά τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ο κορυφαίος για τη Μούρθια ενώ εξαιρετικός ήταν ο πρώην «κιτρινόμαυρος», Σαντ Ρος, με 11 πόντους, 9 ασίστ και 6 ριμπάουντ. Για την ΑΕΚ, που έχανε το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο και έδωσε ρεσιτάλ λαθών, πάλευε μόνος του ο ΜακΡέι με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Με τον ΜακΡέι πρώτο βιολί η ΑΕΚ μπήκε καλά επιθετικά στο ματς (13-8, 5′), αλλά ξέχασε να παίξει άμυνα και με τη Μούρθια να σκοράρει εύκολα το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 25-27. Με τους Χόλινς, Μόργκαν και Νετζήπογλου να σκοράρουν η Ένωση έκανε ένα 7-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και βρέθηκε στο +4 (34-30, 15′), αλλά και πάλι δεν κατάφερε να μείνει για πολύ μπροστά στο σκορ. Με πρωταγωνιστή τον Τοντόροβιτς η Μούρθια γύρισε το ματς και πήγε στην ανάπαυλα με μικρό προβάδισμα (39-42).

Κουζέλογλου και ΜακΡέι έφεραν την ΑΕΚ στο +6 (48-42, 24′), με τη Μούρθια να απαντάει γρήγορα με ένα επιμέρους 14-2 μέσα σε δύο λεπτά για να προηγηθεί εκείνη με +6 (50-56, 26′). Οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν να κρατηθούν κοντά στο σκορ και τα κατάφεραν στο τέλος της περιόδου (60-62). Με τρίποντο του Ραντλ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η ΑΕΚ προηγήθηκε στο ματς με 63-62 (31′) και αυτή ήταν η τελευταία φορά που τα κατάφερε. Πέρα από το 72-72 με καλάθι του Νάιτ πέντε λεπτά πριν το τέλος, η Μούρθια είχε το προβάδισμα σταθερά και δεν το έχασε μέχρι το φινάλε που πήρε τη νίκη με 84-79.

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 39-42, 60-62, 79-84

ΑΕΚ (Ζούρος): Χολ (1), Νάιτ 9 (4/4 δίποντα, 3 ασίστ), Κουζέλογλου 12 (6/8 δίποντα), ΜακΡέι 20 (9/16 δίποντα), Ραντλ 12 (1), Χατζηδάκης, Χόλινς 5, Καράμπελας, Μόργκαν, Μόργκαν 6 (6 ριμπάουντ), Νετζήπογλου 9 (1), Τίλμαν (0/5 σουτ, 4 ριμπάουντ)

Μούρθια (Αλόνσο): Ένις 11 (3 τρίποντα, 9 ασίστ), Ρόντιονς Κούρουτς 6 (7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Άρτουρς Κούρουτς 5 (1), Σαντ-Ρος 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σλέβα 10 (2), Κοπέιν 7 (1), Ντιανιέ 6, Φαλκ, Γέλινεκ 3 (1/6 σουτ), Ράντοβιτς 4, Τοντόροβιτς 21 (6/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ)