ΠΑΟΚ – Βόννη 95-100

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 100-95 από την Βόννη στην PAOK Sports Arena, γνωρίζοντας τη δεύτερη του ήττα στο Basketball Champions League.

Κατώτερος των περιστάσεων ο ΠΑΟΚ στην έδρα του απέναντι στη Βόννη για την 2η αγωνιστική του Basketball Champions League, αφού ηττήθηκε με 100-95 από τους Γερμανούς. Ένα ματς όπου το συγκρότημα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν κάκιστο στην άμυνά του, οι πόντοι μιλούν από μόνοι τους με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον Τζόσουα Μάγιο σε απιστευτη βραδιά όπως και τον Ρασάντ Τζέιμς, την ώρα που ο Γκος έμοιαζε εκτός ρυθμού και ο Χάτσερ δεν προσέφερε όσα περίμεναν οι γηπεδούχοι.

Η αντίδραση του ΠΑΟΚ άργησε, η Βόννη κατέκτησε με την αξία της το ροζ φύλλο αγώνα και πλέον στις τάξεις της ομάδας της Θεσσαλονίκης υπάρχει προβληματισμός για τη νέα ήττα και την εμφάνιση των «ασπρόμαυρων».

Πρώτο βιολί για τους γηπεδούχους ο Λίνος Χρυσικόπουλος με 19 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Σταύρος Σχίζας με 12. Η Βόννη είχε τον Ρασάντ Τζέιμς με 21 πόντους και τον Τζόσουα Μάγιο με 21.

Θυμηθείτε εδώ το play by play του ματς

ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΑΜΥΝΑ ΔΕΝ…

Με πρωταγωνιστή τον Χάτσερ, το συγκρότημα του Ηλία Παπαθεοδώρου προηγήθηκε με 10-6 στο Paok Sports Arena.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν από την περιφέρεια. Και μάλιστα με τρία τρίποντα (δύο από τον Μάγιο) πέρασαν μπροστά στο σκορ με 4 πόντους (16-20) με 2 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα να απομένουν για το δεκάλεπτο.

Ο Μάγιο ήταν ένα άλυτο πρόβλημα στην πρώτη περίοδο, πάσαρε για να γίνει και το 17-24, ενώ με γκολ φάουλ πραγματοποίησε το +8 (19-27) για τους Γερμανούς. O Σούμποτιτς ανέλαβε πρωτοβουλίες για τη Βόννη, με τον 7ο του προσωπικό πόντο έκανε το 21-30 (είχε κάνει επιθετικό φάουλ νωρίτερα που δεν σφυρίχθηκε) με το δεκάλεπτο εντέλει να λήγει στο 23-33, με τον ΠΑΟΚ να είναι… απελπιστικός στην άμυνα.

Με 5/8 τρίποντα η Βόννη κυριαρχούσε, οι γηπεδούχοι μείωσαν με τρίποντο του Παπαντωνίου (28-35), ενώ ο Χρυσικόπουλος πέτυχε το 30-37.

Ο Σούμπιτς (αλλά και ο Τζέιμς) ήταν ένας πονοκέφαλος ακόμα για τον Παπαθεοδώρου, την ώρα που και ο Ράισερ πέτυχε ένα τρίποντο για το 32-42 (εφτά λεπτά για το δεκάλεπτο).

Ο Αθηναίου απάντησε άμεσα από τα 6,75μ και ο Μορέιρα με τον Γκος ροκάνισαν την απόσταση στους πέντε (39-44). Ο Μορέιρα πραγματοποίησε και το 41-44, Ουέμπ από την Βόννη και Γκος από τον ΠΑΟΚ «πυροβόλησαν» από την περιφέρεια για το 44-47 και ενα ακόμα τρίποντο, αυτήν τη φορά από τον Πόουπ, έφερε το 51-53, με το σκορ του ημιχρόνου είναι στο 53-57.

ΟΤΑΝ ΑΝΤΕΔΡΑΣΕ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΧΡΟΝΟΣ

Αντί για να φτιάξει η εικόνα του ΠΑΟΚ, έγινε ακόμα χειρότερη. Ο Μάγιο ήταν η αιτία του 10-0 των Γερμανών για το 58-69, την ώρα που ο Τζάκσον έστειλε στους 13 πόντους την ομάδα του (58-71). O Μαργαρίτης προσπάθησε να ξεκολλήσει την ομάδα του, όμως ο Ουέμπ έκανε εκ νέου το 59-73. Μέχρι βέβαια να τα κάνει… θάλασσα ο παίκτης της Βόννης, αφού δέχθηκε ντισκαλιφιέ  κάνοντας χειρονομία στον κόσμο του ΠΑΟΚ.

Η κίνηση αυτή αποσυντόνισε για λίγο τους Γερμανούς, ο Χάτσερ το εκμεταλλεύτηκε αυτό και μείωσε σε 66-75, αλλά ο Μάγιο ήταν μαγικός. Εφτασε τους 21 πόντους, μοίρασε το παιχνίδι και το ματς πήγε απευθείας το 66-79.

Το τελευταίο λεπτό στο τρίτο δεκάλεπτο έλεγε… ΠΑΟΚ, καθώς έπεσε η διαφορά στους 10 αρχικά (70-80), ο Χάτσερ κέρδισε αντιαθλητικό, ο Ζάρας μείωσε σε 74-80 με 30 δευτερόλεπτα για το δεκάλεπτο.

Οι δύο ομάδες μπήκε στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 76-82, ο Χρυσικόπουλος το πήρε επάνω στο ξεκίνημα και με δύο βολές μείωσε στο 78-82 αλλά και πάλι η Βόννη, με τον Γκίμπσον αυτήν την φορά, είχε λύσεις.

Ο Παπαθεοδώρου αναγκάστηκε να πάρει το τάιμ άουτ στο 78-86, οι παίκτες του δεν συνήλθαν και  ο Τζαζίνσκι από την μεριά του πέτυχε από τα 6,75μ το 78-89. Η διαφορά ξέφυγε στους 13 (80-93), ο Χρυσικόπουλος κράτησε τον ΠΑΟΚ στο παιχνίδι με ένα τρίποντο για το 85-93 με 2’35’’ να απομένουν για το τέλος.

Ο Σχίζας αναπτέρωσε τις ελπίδες των Θεσσαλονικέων (87-93), ο Μπαρτόλο με υποψία επιθετικού στον Αθηναίου το 87-95 για να βάλει εντυπωσιακό φόλοου ο Κόνιαρης που κέρδισε και το φάουλ.

Η βολή του διαμόρφωσε το 90-95 με 83 δευτερόλεπτα για τη λήξη για να ρίξει την αυλαία ο Τζέιμς της Βόννης με ένα τρίποντο (90-98). Ο ΠΑΟΚ άργησε να ξυπνήσει, οι Αμερικανοί των Γερμανών τον «σκότωσαν» από την περιφέρεια και τον ανάγκασαν στην δεύτερή τους ήττα στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 23-33, 53-57, 76-82, 95-100