Νίμπουρκ – ΑΕΚ 93-94

Η ΑΕΚ παρά το εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο, «κοιμήθηκε» στο δεύτερο μέρος και χρειάστηκε δύο παρατάσεις για να πάρει τη νίκη (94-93) κόντρα στη Νίμπουρκ, μέσα στην Τσεχία για τη 2η αγωνιστική του Champions League. Σημαντικότατη η συνεισφορά του Μασιούλις, καταλυτικότατος ο Λαρετζάκης που σκόραρε όταν η μπάλα έκαιγε...

Η ΑΕΚ κατάφερε να… αποδράσει από την Τσεχία, καθώς επικράτησε με 94-93 της Νίμπουρκ στην δεύτερη παράταση στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Η «Ένωση» δεν ήταν καλή ειδικά στο δεύτερο μέρος, καθώς θα μπορούσε να πάρει πιο εύκολα τη νίκη, μια και είχε βρεθεί να προηγείται και με 19 πόντους διαφορά.

Η ΑΕΚ έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα στην αναμέτρηση, καθώς με επιμέρους σκορ 14-3 από 11-8 στο 5’ έφτασε να προηγείται με 27-14 στο 9’ και με τρίποντο του Λαρεντζάκη έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 30-17.

Η κυριαρχία της ΑΕΚ συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς η ομάδα του Μπάνκι κατάφερε να επιβάλει απόλυτα το δικό της ρυθμό. Δυνατή άμυνα, κάλυψη στα ριμπάουντ και αιφνιδιασμοί ήταν η… συνταγή για τον Ιταλό τεχνικό που είδε τους παίκτες του να προηγούνται και με 19 πόντους διαφορά (48-29 στο 19’)!

Μάλιστα το πρώτο μέρος τελείωσε με τους «κιτρινόμαυρους» έχοντας πρωταγωνιστές τους Ματσιούλις, Σάκοτα και Λαρεντζάκη και την ΑΕΚ να προηγείται με 52-36.

Κι ενώ είχε στρωθεί ο δρόμος για την ΑΕΚ, που είχε διανύσει το πρώτο μισό της διαδρομής για τη νίκη, στο τρίτο δεκάλεπτο… εξαφανίστηκε από το γήπεδο!

Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν πολύ κακοί, νωθροί στην άμυνα και με βιαστικές επιλογές στην επίθεση. Ετσι οι Τσέχοι που άρχισαν να… χτυπάνε στο ψαχνό με επιμέρους σκορ 26-9 πέρασαν μπροστά στο σκορ με 62-61 στο 29’. Είναι χαρακτηριστικό ότι 1.22 πριν το τέλος του δεκαλέπτου η ΑΕΚ έκανε το πρώτο της φάουλ!

Οι Τσέχοι μείωσαν σε 80-79 στο 39’ και στα 53’’ ο Σάκοτα έχασε τη μπάλα, ενώ στα 43’’ ο Κόχασικ με τρίποντο έκανε το 82-80.

Ο Χάντερ αστόχησε σε δυο βολές στα 29’’ και ο Κιρζ στα 11’’ έκανε λάθος πάσα με τον Λαρεντζάκη να ισοφαρίζει σε 82-82 με βολές, ενώ ο Χρούμπαν μόνος του αστόχησε σε τρίποντο με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στην παράταση!

Στο έξτρα πεντάλεπτο και οι δυο ομάδες έκαναν πολύ κακές επιλογές σε άμυνα και επίθεση με την ΑΕΚ ειδικά να χάνει μέχρι και λέι απ. Στα 49’’ ο Λαρεντζάκης όμως ισοφάρισε σε 86-86 με τρομερό τρίποντο στη συνέχεια το σκορ παρέμεινε το ίδιο και το ματς πήγε στην δεύτερη παράταση!

Εκεί ο Σάκοτα έκανε το 94-91 στα 42’’ με τρίποντο και ο Λόρενς μείωσε με βολές σε 94-93 τα 34’’, στα 12’’ ο Γκρίφιν αστόχησε και τον μιμήθηκε στα 3’’ ο Λόρενς με την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη με το τελικό 94-93.

Κορυφαίος ο Λαρεντζάκης για την ΑΕΚ και αρκετά καλοί οι Ματσιούλις και Ρόμπερσον, ενώ από τους Τσέχους καλύτεροι ήταν οι Μπόχασικ και Χρούμπαν.
Τα δεκάλεπτα: 17-30, 36-52, 62-66, 82-82 (κ. αγ.), 86-86 (α’ παρ), 93-94 (β’ παρ.)

ΝΙΜΠΟΥΡΚ: Μπέντα 7, Μπόχασικ 23 (4/11διπ, 4/8τριπ), Χρούμπαν 25 (5/11διπ, 4/8ριπ), Λόρενς 7, Πέτερκα 15, Κριζ 5, Νοβότνι, Πούμπρλα 4, Σμιθ 4, Βιόραλ, Ράιτ 3.

ΑΕΚ: Γκρίφιν 2, Χάντερ 5, Λαρεντζάκης 23 (0/3 διπ, 7/8 τριπ), Σάκοτα 11, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος 10, Καββαδάς 7, Ματσιούλις 21 (2/4 διπ, 5/9τριπ), Ρατάν- Μέις 2, Ρόμπερσον 13, Ρογκαβόπουλος