Ο ΠΑΟΚ ισοπέδωσε την Οπάβα με 16 τρίποντα

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν φοβήθηκε το 9/9 τρίποντα που είχαν οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα, τους «βομβάρδισε» από τα 6,75μ και απέδρασε από την Τσεχία με το εντυπωσιακό 94-69.

Είδε την Οπάβα να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με 8/8 τρίποντα και 31 πόντους, ενώ το κρεσέντο της έφτασε και μέχρι το 9/9 από τα 6,75μ. Ο ΠΑΟΚ με καθαρό μυαλό όμως και σούπερ δεύτερο ημίχρονο, απάντησε με το ίδιο νόμισμα στους Τσέχους και κατέκτησε ένα εντυπωσιακό εκτός έδρας διπλό με σκορ 94-69.

Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου έκλεισαν το ματς με 16/30 τρίποντα, παίζοντας απολαυστικά στο β μέρος έχοντας επιμέρους σκορ 47-24. Πρωταγωνιστές για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Γιάννης Αθηναίου με 17 πόντους και 5/7 τρίποντα και ο Φίλιπ Γκος με 18 πόντους και 4/7 τρίποντα.

ΔΕΝ… ΜΑΣΗΣΕ ΣΤΟ ΚΡΕΣΕΝΤΟ ΤΩΝ ΤΣΕΧΩΝ

Το πρώτο πεντάλεπτο της Οπάβα ήταν ονειρικό για τους Τσέχους, εφιαλτικό για τον ΠΑΟΚ! Ούτε λίγο ούτε πολύ, οι γηπεδούχοι είχαν το εξωπραγματικό 6/6 τρίποντα, με το σουτ του Σιρίνα να γράφει το αρχικό 23-8 με τους παίκτες του Παπαθεοδώρου να δείχνουν τουλάχιστον ξαφνιασμένοι από τα ποσοστά ευστοχίας των γηπεδούχων. Μετά από το σοκ αυτό, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και έτρεξε το δικό του 11-0 σερί, με τον Αθηναίου να χορεύει σε… τσέχικους ρυθμους έχοντας 2/2 συνεχόμενα τρίποντα (23-19). Ο Σιρίνα και πάλι ευστόχησε από τα 6,75μ, o Aθηναίου πάλεψε για να κρατήσει κοντά τον ΠΑΟΚ με το δεκάλεπτο εντέλει να λήγει στο 31-24 με την Οπάβα να έχει 8/8 τρίποντα!

Μάλιστα οι Τσέχοι πέτυχαν και το 9/9 από τα 6,75μ, με αυτήν την ευστοχία να μην ήταν δυνατόν να συνεχιστεί για την Οπάβα. Γεγονός που εκμεταλλεύτηκε και ο ΠΑΟΚ, που μείωσε σε 38-36 με 5 λεπτά να απομένουν για το ημίχρονο και την αντίπαλό του να συνεχίζει με αρνητικό κρεσέντο αυτήν την φορά, έχοντας 0/7 προσπάθειες.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το σθένος να μείνουν ψύχραιμοι, είδαν τους γηπεδούχους να σπαταλούν σουτ από την περιφέρεια και παρά το 43-36, έτρεξαν ένα ακόμα 7-0 σερί και με τον Γκος αρχικά και τον Κόνιαρη στη συνέχεια, οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το +2 (45-47).

ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΝΟΜΙΣΜΑ

Ο Μορέιρα κυριάρχησε στη ρακέτα και επιστρέφοντας από την ανάπαυλα. Αρχικά έκανε το 45-49, την ώρα βέβαια που ο Σίρινα εκτέλεσε ξανά από το τρίποντο για το 50-53. Ο ΠΑΟΚ δεν σταμάτησε, ο Κόνιαρης του έδωσε ανάσα από τα 6,75μ, με τον Γκος να κάνει το 50-59 και τον Μορέιρα να είναι η αιτία του +11 (50-61) για την ομάδα της Θεσσαλονίκης

Η Οπάβα ροκάνισε την απόσταση, ο Αθηναίου και πάλι εκτέλεσε από τα 6,75μ με τον Τζαμάλ Τζόουνς να σκοράρει και να φέρνει το ματς στο 58-68.

Για πρώτη φορά η διαφορά έφτασε στους 11 πόντους (60-71) με τρίποντο του Ζάρα, με τον Μαργαρίτη να τον ακολουθεί και με τον ίδιο τρόπο να στέλνεις τις ομάδες στους πάγκους με το σκορ στο 60-74

O Αθηναίου ήταν εντυπωσιακός και με ένα ακόμα σουτ από την περιφέρεια πραγματοποίησε το 63-77, O Αθηναίου ήταν εντυπωσιακός και με ένα ακόμα σουτ από την περιφέρεια πραγματοποίησε το 63-77, ο Μαργαρίτης με γκολ φάουλ έγραψε το 67-79 για να ακολουθήσει ένα ακόμα ντεμαράζ των φιλοξενούμενων.

Ο Τζόουνς έκανε το +14 (67-71) για να στείλει το ματς στους 17 ο Ζαρας με ένα ακόμα τρίποντο!

Το 67-84 με 5 λεπτά για το τέλος δεν άφηνε κανένα περιθώριο στους Τσέχους. Ο Γκος πήρε τα τελευταια σουτ, το παιχνίδι δεν είχε πλέον ενδιαφέρον με την Οπάβα μάταια να προσπαθεί απλά να ρίξει τη διαφορά.