Φρίμπουργκ Ολιμπίκ – ΠΑΟΚ 64-84

Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με 84-64 στην έδρα της Φρίμπουργκ και πλέον κοιτούν τα επόμενα παιχνίδια τους στην διοργάνωση,

Στην Ελβετία δεν είχε κανέναν απολύτως αντίπαλο. O ΠΑΟΚ επικράτησε εκτος έδρας της Φρίμπουργκ με 84-64, παίρνοντας ένα μεγάλο διπλο στην Ελβετία με πρωταγωνιστή τον Γκος. Οι θεσσαλονικείς πέρασαν φουριόζοι στο ματς, προσπέρασαν με 12-22, με την ελβετική ομάδα να μειώνει σε 34-41. Ο ΠΑΟΚ παρέμεινε σοβαρός, έκλεισε το δεκάλεπτο με 4 πόντους διαφορά και μπήκε στην τελευταία περίοδο με αέρα γηπεδούχου.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές δεν είχαν πρόβλημα και έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στους 20 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ είχε σε φοβερή βραδιά τον Γκος, δυνατή συμβολή ήταν εκείνη του Λίνου Χρυσικόπουλου, με τον έμπειρο φόργουορντ να είναι και αυτός κομβικός για να έρθει το διπλό.

Για ένα ακόμα ματς το συγκρότημα του Παπαθεοδώρου ήταν καυτό από την περιφέρεια με 12 τρίποντα, την ώρα που οι γηπεδούχοι έμειναν το 6/16.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε και αυτό το θετικό αποτέλεσμα και πλέον με ρεκόρ 8-5 είναι στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας πίσω από τις υπόλοιπες του ομίλου.