ΠΑΟΚ – Βέντσπιλς 83-76

Ο ΠΑΟΚ κάνοντας κατάθεση ψυχής στην τέταρτη περίοδο κατάφερε να επικρατήσει της Βέντσπιλς στην Πυλαία με 83-76 και έμεινε μέσα στο παιχνίδι της πρόκρισης

Ο ΠΑΟΚ έδειξε μεγάλα ψυχικά αποθέματα στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήρε μια σπουδαία νίκη (83-76) κόντρα στη Βέντσπιλς, κρατώντας ζωντανές τις ελπίδες του για πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. Πρώτος σκόρερ του Δικεφάλου ο Μαργαρίτης (14π.), κομβικός στα τελευταία λεπτά ο Τζόουνς (10π.).

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε αρκετά καλά την αναμέτρηση, είχε τον έλεγχο  στο πρώτο δεκάλεπτο (21-17), αλλά στη συνέχεια η ολιγωρία στα ριμπάουντ στοίχησε στην ομάδα του Παπαθεοδώρου.

Οι Λετονοί κατάφεραν να βάλουν κάποια εύκολα καλάθια ανανεώνοντας τις επιθέσεις τους και με σερί 8-0 μετέτρεψαν το 31-28 στο 16’ σε 31-36 στο 18’ με τον Γκούλμπις να είναι ο πιο επικίνδυνος παίκτης. Έτσι οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το πρώτο μέρος έχοντας προβάδισμα έξι πόντων (35-41) και έδειχναν να έχουν το ‘πάνω χέρι» στην αναμέτρηση.

Οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και με τον Τζόουνς να δίνει λύσεις στην επίθεση προηγήθηκε με 46-43 στο 23’. Ο ΠΑΟΚ με επιμέρους σκορ 13-2 προηγήθηκε με 70-63 στο 35’, αλλά και πάλι οι Λετονοί επέστρεψαν, καθώς ισοφάρισαν σε 70-70 στο 37’.

Εκεί όμως «μίλησαν» ο Λάκι Τζόουνς και ο Βαγγέλης Μαργαρίτης, οι οποίοι οδήγησαν τους Θεσσαλονικείς στην επικράτηση. Ο Αμερικανός ευστόχησε σε κρίσιμο τρίποντο δίνοντας προβάδισμα με 79-73 στα 32’’ πριν τη λήξη, οι Λετονοί έχασαν τη μπάλα και ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με το τελικό 83-76.

Οι Μαργαρίτης, Τζόουνς και Κατσίβελης ήταν οι κορυφαίοι από τον «Δικέφαλο», ενώ από τη Βέντσπιλς διακρίθηκαν οι Μπρούσεβιτς και Σκέλε.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 35-41, 57-61, 83-76

ΠΑΟΚ: Κλάσεν 4, Χρυσικόπουλος 10 (2), Κρουμπάλι 8, Κόνιαρης 5 (1), Τσόχλας 2, Μαργαρίτης 15, Ζάρας 5 (1), Χαραλαμπόπουλος, Κατσίβελης 12 (1), Γκος 12, Τζόουνς 10 (2).
ΒΕΝΤΣΠΙΛΣ: Γκάμπριτς 3 (1), Γιάκοβιτς 2, Λόματζ, Ουμπίλα 7 (1), Σκέλε 12 (1), Γκούλμπις 17 (3), Γιουσίκας 14, Μπρούσεβιτς 16 (2), Ζάκις 5