AEK – Βόννη 92-85

Κέντρικ Ρέι (27π.) και Κιθ Λάνγκφορντ (20π.) έκαναν... σμπαράλια την άμυνα των Γερμανών, βοηθώντας την Ένωση για το 1-0 στην σειρά για τα πλέι οφ του Basketball Champions League.

Εντυπωσιακό παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, με τις άμυνες να έχουν δευτερεύοντα ρόλο, και την ΑΕΚ να επικρατεί με 92-85 της Βόννης και να κάνει το 1-0 στην σειρά για τα πλέι οφ του Basketball Champions League. Η Ένωση είχε σε φοβερή μέρα τους Κέντρικ Ρέι με 27 πόντους και Κιθ Λάνγκφροντ με 21 πόντους, με τον Ηλία Παπαθεοδώρου να τα έχει με τα… μετόπισθεν της ομάδας του.

Βέβαια η νίκη είναι αυτή που κρατάει η ΑΕΚ, η οποία έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Από νωρις η Βόννη έδειξε τις προθέσεις της, με την ΑΕΚ να έχει τεράστιο αμυντικό πρόβλημα. Οι Γερμανοί πίεσαν εξ αρχής, ο Τζόουνς έκανε το 10-11 με κάρφωμα, ενώ αργότερα με λέι απ ο ίδιος παίκτης πραγματοποίησε το 13-15.

Η Ένωση δεν μπορούσε να σταματήσει τον Αμερικανό (13-17), με τον Λάνγκφορντ να μειώνει στον πόντο με τρίποντο 16-17. Η ΑΕΚ είχε ένα καλό διάστημα στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ρέι με τρίποντο και ο Σλότερ με λέι απ έκανε το 24-19, με τον Λάνγκφορντ να ακουμπάει περισσότερες επιθέσεις στα χέρια του και να φτάνει το ματς στο 28-22.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με το παιχνίδι στο 28-26, αλλά η Βόννη δεν άφησε το ματς στην μοίρα του. Ο Μπρόύινγκ έκανε το 30-33, με την Τσάλμερς να μειώνει και τον Λάνγκφορντ να επαναφέρει το προβάδισμα στην ΑΕΚ (35-34). Οι γηπεδούχοι είχαν θέματα στην άμυνα, ο Σαίμπού ήταν η αιτία για το 37-43, με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να αναζητά αντίδραση.

Ο Σλότερ μείωσε με 4 πόντους σερί για το 41-43,  ενώ ο Γιάνκοβιτς ισοφάρισε. Η ΑΕΚ έτρεξε συνολικά ένα 11-0 με τον Χρυσικόπουλο να της δίνει διαφορά 5 πόντων με τρίποντο (48-43).

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, ο Μπρούινγκ με τον Μπράουν ήταν.. προβλήματα και η Βόννη προσπέρασε και πάλι με έναν πόντο (49-50). Με τρίποντο του Χρυσικόπουλου και το σκορ στο 52-50 οδηγηθήκαμε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο ΟΑΚΑ, σε ένα ματς πάντως που ο κόσμος που βρέθηκε στο Μαρούσι απόλαυσε το θέαμά του.

Η Ένωση προσπάθησε να ανακτήσει την πρωτοβουλία των κινήσεων, ο Ματσιούλίς πραγματοποίησε το 56-55 αλλά και πάλι οι Μπρούινγκ και Μπράουν έστειλαν το παιχνίδι στο +5 (55-60) για τους φιλοξενούμενους. Ο Λάνγκφορντ έτρεξε το μικρό σερί της ΑΕΚ για την ισοφάριση, Σαϊμπού και Ρέι έγραψαν το 64-64, με τον πρώτο να είναι ασταμάτητος για το 64-70 των φιλοξενούμενων.

Με αυτό το σκορ ξεκίνησε και το τέταρτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ πίεσε και στο πεντάλεπτο της περιόδου ανέκτησε το προβάδισμα με 77-76, ενώ ο Ρέι ήταν πρωταγωνιστής στη συνέχεια και με τρίποντο έγραψε το 80-78. Μάλιστα «χτύπησε» και στο 83-78, με τον Λάνγκφορντ να ανεβάζει την διαφορά στους εφτά πόντους (85-78).

Η Βόννη πίεσε και έκανε αγχωτικό το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης μειώνοντας σε 87-83.

Σε ποιον έπρεπε να πάει η μπάλα σε εκείνο το διάστημα; Στον Λάνγκφορντ ο οποίος με κρύο αίμα σκόραρε για το 89-83  και έβαλε ουσιαστικά τέλος στην αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 28-26, 52-50, 64-70, 92-85.