Μπασκόνια – Ουνικάχα Μάλαγα 96-78

Η Μπασκόνια έψαχνε να ξεσπάσει κάπου μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ και βρήκε το τέλειο «θύμα» στη Μάλαγα, την οποία διέλυσε με 96-78 για την 20η αγωνιστική της ACB.

Περίπου 48 ώρες μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, η Μπασκόνια έδειξε και πάλι το καλό της πρόσωπο και επικράτησε άνετα της Ουνικάχα Μάλαγα με 96-78.

Οι γηπεδούχοι δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και βρέθηκαν στο -8 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (13-21). Το ημίχρονο έληξε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ (36-38) και το δεύτερο μέρος προμηνύονταν ντέρμπι. Η Μπασκόνια, όμως, επέβαλλε το ρυθμό της και έφτασε άνετα στο τελικό 96-78.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Τορνίκε Σενγκέλια, που μέτρησε 21 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ 18 πόντους πρόσθεσε ο Γιάν Βόιγκτμαν. Από πλευράς Μάλαγα ο Γκιόργκι Σερμαντίν είχε 16 πόντους και ο Άνταμ Βατσίνσκι 15.

Η Μπασκόνια ανέβασε το ρεκόρ της στο 13-7 και παρέμεινε στη δεύτερη θέση, με τη Μάλαγα να υποχωρεί στο 12-8. Πλέον αμφότερες οι ομάδες στρέφουν την προσοχή τους στο Copa del Rey την ερχόμενη εβδομάδα.

Tα δεκάλεπτα: 13-21, 36-38, 67-52, 96-78

Ομπραντόιρο – Μούρθια 70-68

Με buzzer beater του Τόμας η Ομπραντόιρο πήρε τη νίκη (70-68) στην παράταση κόντρα στη Μούρθια και πλησίασε στις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι εξαρχής αν και στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δεν έβαζαν καλάθι ούτε με… αίτηση (13-6). Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πρώτοι ρυθμό και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο στο +4 (22-26). Στο δεύτερο μέρος πήραν «μπρος» και οι γηπεδούχοι, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση (57-57). Εκεί και πάλι το παιχνίδι ήταν θρίλερ, με τον Τόμας να «υπογράφει» τη νίκη της ομάδας του.

Ο Αμερικανός γκαρντ μέχρι εκείνο το σημείο μέτραγε  0/6 δίποντα και συνολικά 3/14 σουτ, όμως πέτυχε εκείνο που μέτραγε. Συνολικά ο Τόμας πέτυχε 15 πόντους, με τον Πούστοβι να έιναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 17. Από μεριάς ηττημένων ο Σόκο είχε 18 πόντους και 11 ριμπάουντ.