Παρτιζάν – Ουλμ 84-94

Η Ουλμ πήρε τον μικρό τελικό του τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος», επικρατώντας με 94-84 της Παρτίζαν του Ομπράντοβιτς.

Τελικός 3ης θέσης στο τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος» ανάμεσα στην Παρτιζάν του Ομπράντοβιτς και την Ουλμ του Λάκοβιτς.

Νικητές αναδείχθηκαν οι πιο ευδιάθετοι Γερμανοί οι οποίοι επικράτησαν της Παρτιζάν με 94-84, κατακτώντας την 3η θέση. Έτσι, ο Λάκοβιτς νίκησε τον δάσκαλο Ομπράντοβιτς.

Σε αγώνα που εξαρτάται καθαρά από το γόητρο των παικτών νικητές αποδείχτηκαν οι Γερμανοί. Στο πρώτο ημίχρονο η Ουλμ ήταν η απόλυτος κυρίαρχος του παιχνιδιού, με τους παίκτες του Γιάκα Λάκοβιτς να ήταν άκρως αποτελεσματικοί στην επίθεση. Όμορφες συνεργασίες, γρήγορες πάσες και σωστό «διάβασμα» της άμυνας της Παρτίζαν.

Η γερμανική ομάδα είχε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ στο πρώτο μισό του αγώνα (21-26 το δεκάλεπτο) με τους Μπλόσονγκεϊμ (12π.), Ζούγκιτς (7π.) και Χέρκενχοφ (8π.) να αποτελούσαν τους καλύτερους παίκτες του παρκέ. Από την Παρτίζαν ο Αβράμοβιτς είχε ξεχωρίσει με 14 πόντους (3/3δίπ., 4/6τρ., 1/3β.) ενώ οι Σέρβοι μετρούσαν συνολικά 13/30 εντός παιδιάς, έναντι 17/33 της Ουλμ.

Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στο 3ο δεκάλεπτο, με τους Σέρβους να είναι φανερά εκτός ρυθμού και στις δύο άκρες του παρκέ. Οι Γερμανοί βασίστηκαν και πάλι στην καλή της άμυνα. την καλή κυκλοφορία της μπάλας και τον πλουραλισμό στην στην επίθεση, έφτασε τον δείκτη του σκορ και στο +19 (48-67) δύο λεπτά πριν από το τέλος της 3ης περιόδου (55-72).

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο καθώς η Ουλμ διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ. Η Παρτίζαν το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει την διαφορά στους 10 πόντους (72-82) πέντε λεπτά πριν από το τέλος του ματς.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Λάκοβιτς οι Μπλοσομγκέιμ (20 πόντοι), Κρίστον (16 πόντοι) και Ζούγκιτς (11 πόντοι).

Από την άλλη, για τους Σέρβους, που αγωνίστηκαν χωρίς τους Πάντερ, Σμαΐλαγκιτς και ΛεΝτέι, διακρίθηκαν ο Αβράμοβιτς (21 πόντοι) και ο Κοπρίβιτσα (14 πόντοι).

Τα δεκάλεπτα: 21-26, 42-50, 55-72, 84-94

Παρτιζάν (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Κούρουκς 11, Ζάγκορατς 9, Αβράμοβιτς 21, Κοπρίβιτσα 14, Ντάνγκουμπιτς 8, Στεφάνοβιτς 1, Μίλετιτς 2, Γιοβάνοβιτς 2, Μουρ, Γκλας 3, Τριφούνοβιτς 13, Μάνταρ.

Ουλμ (Γιάκα Λάκοβιτς): Κριστόν 16, Μπλοσομγκέιμ 20, Γκίντερ 4, Σιμόν 8, Στολ, Φίλιπς 8, Μπρέτζελ 6, Χέρκενοφ 8, Κλέιπες 5, Κρίμερ 5, Ντιαλό 3, Ζούγκιτς 11.