Ανετο διπλό και κορυφή για την Εφές (82-92)

Η ομάδα του Αταμάν επικράτησε με 92-82 για την 10η αγωνιστική του τούρκικού πρωταθλήματος και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας με 8-2.

Εύκολο έργο είχε η Εφές απέναντι στην Πέτκιμσπορ, για την 10η αγωνιστική του τούρκικου πρωταθλήματος. Η ομάδα του Αταμάν δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα στην έδρα της Πέτκιμσπορ και επικράτησε εύκολα με 92-82, πετυχαίνοντας την 8η νίκη της (8-2).

Αυτή ήταν η πέμπτη σερί νίκη για την Ανανταλού Εφές, που ανέβηκε – έστω και προσωρινά – στην κορυφή της βαθμολογίας. Κορυφαίος για τους νικητής ήταν ο Πετρούσεφ, ο οποίος έκανε νταμπλ νταμπλ, έχοντας 19 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τέσσερις ακόμα παίκτες της Εφές είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Συγκεκριμένα, πρόκειται για τους Μπράιαντ (14π.), Μίτσιτς (13π.), Σίμον (13π.) και Μοερμάν (11π.).

Η ομάδα του Αταμάν κυριάρχησε απόλυτα στο παρκέ και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +17 (47-30), με το δεύτερο ημίχρονο να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι χαλάρωσαν και οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 10 (92-82).

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 30-47, 58-70, 82-92