Νίκη για Κατσικάρη, ζωντανή για τα πλέι οφ η Τενερίφη

Θετική εμφάνιση από τον Κώστα Βασιλειάδη για μία ακόμη φορά.

Επιστροφή στις νίκες για την Τενερίφη, η οποία στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της ACB, επικράτησε με 83-75 της Φουενλαμπράδα εντός έδρας. Αυτή ήταν η 15η νίκη για την ομάδα του Φώτη Κατσικάρη που παρέμεινε ζωντανή για τα πλέι οφ.

Πλέον η ομάδα του Ελληνα τεχνικού έχει ρεκόρ 15-14 όσο δηλαδή και η σημερινή αντίπαλό της, ενώ η Μούρθια, αντίπαλος της ΑΕΚ στον ημιτελικό του Champions League, αγωνίζεται την Κυριακή (εντός με Σαραγόσα).

Για τους νικητές, από 14 πόντους είχαν Βάσκεθ και Ακόνον, ενώ 12 πρόσθεσε ο Αμπρομάιτις. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Εγένγκα με 19.

Οσο για τον Κώστα Βασιλειάδη, αγωνίστηκε 17 λεπτά και είχε 9 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Εξάλλου, σε ένα ματς διαφήμιση για το άθλημα, η Εστουδιάντες νίκησε μέσα στην Ομπραντόιρο με 116-112 στην παράταση!

Αρκεί να πούμε οτι ο γηπεδούχοι είχαν 14/26 τρίποντα, δηλαδή 54% και οι φιλοξενούμενοι 18/34 δηλαδή 53%!