Μακάμπι Τελ Αβίβ – Χαποέλ Χαλόν 99-66

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερο πρόβλημα η Μακάμπι επικράτησε της Χάποελ Χολόν με 99-66.

Η Χάποελ Χολόν πλήρωσε το μάρμαρο για την βαριά ήττα της Μακάμπι Τελ Αβίβ από την Ρεάλ Μαδρίτης για την Ευρωλίγκα. Η ομάδα του Νέβεν Σπάχια επικράτησε της αντιπάλου της με 99-66, επιστρέφοντας στις νίκες στο πρωτάθλημα του Ισράηλ.

Η «ομάδα του λαού» πάτησε το γκάζι από την αρχή το ματς, καθώς προηγούνταν με 26-17 στη λήξη της πρώτης περιόδου, ενώ ξέφυγε στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενη με 51-30, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο συνέχισε το ίδιο δυναμικά φτάνοντας ακόμα και στο +30.

Κορυφαίος για την Μακάμπι ήταν ο ΝτιΜπαρτολομέο με 20 πόντους, με τον Γουίλμπεκιν να είχε 17 και τον Ρολ 12, ενώ από την αντίπαλο του ΑΟΚ στο Basketball Champions League, αυτοί που διασώθηκαν από το ναυάγιο ήταν οι Τζόουνς και Άτκινς είχαν από 12.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 51-30, 76-44, 99-66