«Ηρωας» για τη Ρεάλ ο Ράντολφ, «ξέρανε» στο… μηδέν τη Σαραγόσα! (vid)

Η Σαραγόσα έφερε σε πολύ δύσκολη θέση τη βασίλισσα, όμως ο 29χρονος φόργουορντ ήταν στο κατάλληλο σημείο την κατάλληλη στιγμή!

Μετά από ένα απίθανο ματς στη Μαδρίτη που κρίθηκε κυριολεκτικά στο τελευταίο δευτερόλεπτο, η Ρεάλ επικράτησε με 98-96 της Σαραγόσα για την 16η αγωνιστική. Το ματς είχε χαρακτήρα ντέρμπι καθώς η βασίλισσα επέτρεψε (σε ένα ακόμη ματς) στην αντίπαλό της να σκοράρει με άνεση.

Μόνο που αυτή τη φορά η ομάδα του Πάμπλο Λάσο το… παράκανε και λίγο έλειψε να το πληρώσει. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο δεκάλεπτο δέχθηκε 31 πόντους ενώ το λιγότερο που δέχθηκε στις τρεις υπόλοιπες περιόδους ήταν οι 21 στο δεύτερο!

Πάντως ο Αντονι Ράντολφ ήταν πανταχού παρόντας και με φόλοου στην εκπνοή γλίτωσε την ομάδα του από μια ήττα-σοκ. Οι φιλοξενούμενοι που πέτυχαν 10 τρίποντα και σούταραν με το εξαιρετικό 61% στα δίποντα ισοφάρισαν με ένα μεγάλο τρίποντο του Σταν Οκόγιε στα 10” (96-96) και με μία άμυνα, θα έστελναν το ματς στην παράταση.

Εκεί όμως ανέλαβε δράση ο Ράντολφ έσπρωξε την μπάλα στο καλάθι, μετά το άστοχο σουτ του Σέρχιο Γιουλ!

Στο 12-4 η Ρεάλ, παρέμεινε στο κυνήγι της Μπαρτσελόνα για την πρωτιά.