Ομπραντόιρο – Μπαρτσελόνα 86-92

Με σπουδαία εμφάνιση του Νίκολα Μίροτιτς η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε με το «δεξί» τις υποχρεώσεις της στην πρεμιέρα της Liga Endesa κόντρα στην Ομπραντόιρο του Κώστα Βασιλειάδη επικρατώντας με 92-86 εκτός έδρας.

«Σκόυρα» τα βρήκε η Μπαρτσελόνα κόντρα στην Ομπραντόιρο για την πρεμιέρα της Liga Endesa αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 92-86 χάρη στον εξαιρετικό Νίκολα Μίροτιτς.

Πέντε λεπτά πριν το φινάλε οι γηπεδούχοι του Κώστα Βασιλειάδη είχαν μάλιστα το προβάδισμα με 76-75 αλλά ο πρώην άσος του NBA «καθάρισε» για τη νέα του ομάδα. Συγκεκριμένα ο Μίροτιτς τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους (13/14 βολές, 4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα, 9 κερδισμένα φάουλ σε περίπου 27 λεπτά, κάνοντας… τα πάντα για τους Καταλανούς.

Ο Κόρι Χίγκινς  ακολούθησε με 16 πόντους ενώ 14 πόντους και 9 ριμπάουντ είχε ο Άντε Τόμιτς.

Για την Ομπραντόιρο ο Βασιλειάδης είχε αρκετά καλή παρουσία με 12 πόντους (1/1 βολή, 1/2 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 1 ριμπάουντ και 2 λάθη) σε κάτι παραπάνω από 20 λεπτά που έμεινε στο παρκέ.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 43-46, 60-67, 86-92.