Ελλάδα – Λευκορωσία 77-67

Πρώτη νίκη για την Εθνική ομάδα στα «παράθυρα», με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα να επικρατεί με 77-67 της Λευκορωσίας στο «Αλεξάνδρειο».

Την πρώτη της νίκη στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου πήρε η εθνική ομάδα που επικράτησε με 77-67 στο «Αλεξάνδρειο» της Λευκορωσίας. Με τον Νίκο Γκάλη να βρίσκεται στις κερκίδες και να παρακολουθεί το ματς παρέα με τον Ντέιβιντ Ίνγκραμ, η Ελλάδα δεν γινόταν να χάσει, έβγαλε αντίδραση και άφησε πίσω της την ήττα της πρεμιέρας από την Μεγάλη Βρετανία.

Κασελάκης και Αγραβάνης είχαν από 14 πόντους και 4 ριμπάουντ έκαστος, με τον πολύ καλό Γόντικα να ακολουθεί με 13 ενώ 12 είχε ο Λούντζης ο οποίος έδωσε σημαντικές βοήθειες στην τελευταία περίοδο όπου και κρίθηκε το παιχνίδι. Όσο για τους Λευκορώσους, ο Μπλίζνιουκ έκανε μεγάλο ματς και σταμάτησε στους 17 πόντους, όσους είχε και ο Σάλας (8 ριμπ.), ενώ 15 πόντους είχε ο Παραχούσκι (ριμπ).

Θυμηθείτε εδώ την εξέλιξη του ματς

Η Ελλάδα μπήκε καλύτερα στο ματς και με τον Αγραβάνη να παίρνει σκορ προηγήθηκε με 8-5 στο 4′, αλλά έχοντας όπλο το επιθετικό ριμπάουντ, οι Λευκορώσοι κατάφεραν να αντιδράσουν και να προηγηθούν με +4 (11-15, 8′). Με τον Παραχούσκι πρώτο βιολί, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μάλιστα και στο +7 (19-26 στο 13′), με τον Μανωλόπουλο να παίρνει τάιμ άουτ και την Εθνική να ξεκινά αντεπίθεση. Με επιμέρους 19-2 και τους Γόντικα – Αγραβάνη να κυριαρχούν κάτω από τα καλάθια, η Ελλάδα προηγήθηκε με 38-28 και πήγε στο ημίχρονο με το σκορ στο 38-30.

Η Λευκορωσία βρήκε τρόπο να μείνει μέσα στο παιχνίδι και με μεγάλα σουτ του Μπλίζνιουκ μείωσε σε 42-41 στο 25′. Ο Καλαϊτζάκης πέρασε στο παρκέ σε εκείνο το σημείο δίνοντας άλλη πνοή στην Εθνική που κατάφερε να επαναφέρει τη διαφορά στο +10 (58-48) με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Για ακόμη μία περίοδο η Ελλάδα δεν ξεκίνησε καλά και η Λευκορωσία κατάφερε να μειώσει σε 62-60 στο 33′, αλλά κάπου εκεί το ματς τελείωσε. Ο Λούντζης με προσωπικούς πόντους και ο Αγραβάνης με καθοριστικά καλάθια, έφεραν το σκορ στο 73-63, με την Εθνική να παίρνει τελικά τη νίκη με 77-67.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 38-30, 58-48, 77-67

ΕΛΛΑΔΑ (Μανωλόπουλος): Γκίκας 7 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γόντικας 13 (4/8 δίποντα, 5/9 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καλαϊτζάκης 5 (5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Κασελάκης 14 (4/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Λούντζης 12 (1/8 σουτ, 9/13 βολές), Αγραβάνης 14 (5/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 3 (1), Κακλαμανάκης, Κατσίβελης 4, Καββαδάς, Μουράτος 5, Ρογκαβόπουλος

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ (Βεργκούν): Μπλίζνιουκ 17 (1/1 δίποντο, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές), Ντοντού, Μικούλσκι 2, Παραχούσκι 15 (7/10 δίποντα, 1/5 βολές, 15 ριμπάουντ), Σαλάς 17 (5/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αλάντκα 3 (1), Μπελιάνκου 2, Ερνάντεζ, Σίτνικ, Σταμπρούσκι 11 (3), Στουμπέντα