Ελλάδα – Σερβία 61-79

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ γυναικών ηττήθηκε με σκορ 79-61 από τη Σερβία στο πλαίσιο του τουρνουά «Βάσω Μπεσκάκη».

Η Εθνική Γυναικών ηττήθηκε από τη Σερβία με 79-61 στο ΚΓ Περστιερίου «Ανδρέας Παπανδρέου». Αύριο (16/6) στις 20.30 η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει την Πολωνία στην τελευταία μέρα του τουρνουά «Βάσω Μπεσκάκη».

Η Εθνική Ομάδα ξεπέρασε γρήγορα το «σοκ» της πρώτης περιόδου, στη διάρκεια του οποίου δεν μπορούσε να σκοράρει. Το επιμέρους 4-16 λέει αρκετά για την εικόνα της αναμέτρησης το διάστημα αυτό. Η κατάσταση και η εικόνα άλλαξαν άρδην στη δεύτερη περίοδο. Οι Ελληνίδες διεθνείς με τη βοήθεια και της εξέδρας, έκαναν την αντεπίθεσή τους, για να φτάσουν να ισοφαρίσουν με τη Σταμολάμπρου (24-24, 16’45’’) και να προηγηθούν με τη Σταμάτη (27-26, 18’).

Η Σερβία είχε και πάλι καλύτερη εκκίνηση στο δεύτερο μισό (33-39, 21’) με το παιχνίδι να παραμένει όμως ντέρμπι (39-41, 23’). Δύο λεπτά αργότερα η Μαριέλλα Φασούλα χρεώθηκε με τρίτο φάουλ (39-46), ένα σημείο στο οποίο είχε φτάσει λίγο μετά του πρώτου ημιχρόνου και η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου.

Η Μαρίνα Μάλκοβιτς είδε την ομάδα της να οδηγεί τη διαφορά σε διψήφια τιμή (49-59, 28’30’’) και να φτάνει και ως το +14 (51-65, 31′) και το +19 (57-76, 36’20”) με την Σταμάτη να κάνει το πέμπτο της φάουλ. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν κατάφερε να επιστρέψει για να ηττηθεί με το τελικό 61-79.

Διαιτητές: Τσαρούχα-Μηλαπίδης-Ζιώγας (Διμπινούδης)

Δεκάλεπτα: 4-16, 31-35, 51-62, 61-79

Ελλάδα (Πρέκας): Σταμολάμπρου 10 (2), Μποσγανά 6 92), Αλεξανδρή 2, Παυλοπούλου 2, Σωτηρίου 2, Λούκα, Σπανού 15, Χριστινάκη 6, Δίελα, Φασούλα 7, Σταμάτη 11 (2)