Ελλάδα – Λιθουανία 61-77: «Λύγισε» η Εθνική Παίδων, θα παλέψει για το χάλκινο

Η Εθνική ομάδα Παίδων ηττήθηκε από τη Λιθουανία στα ημιτελικά Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο στον μικρό τελικό.

Δεν τα κατάφερε η Εθνική ομάδα Παίδων στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος απέναντι στη Λιθουανία, με τους παίκτες του Ηλία Ζιάγκου να χάνουν με 77-61 και μαζί την ευκαιρία να διεκδικήσουν το χρυσό μετάλλιο.

Η γαλανόλευκη παραδόθηκε στην ανωτερότητα των Λιθουανών και πλέον περιμένει να μάθει ποια εκ των Γαλλία ή Ισπανία θα αντιμετωπίσει στον αυριανό μικρό τελικό (20/8, 19:45), όπου θα προσπαθήσει να κατακτήσει την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο.

Πρώτος σκόρερ για την ελληνική ομάδα ήταν ο Αβδάλας με 18, ενώ ακολούθησε ο Τσαχτσίρας με 12. Για τους Λιθουανούς ξεχώρισε ο Ιντρουσάιτις με 20.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι, με τους Λιθουανούς όμως να έχουν καλύτερες επιλογές στην επίθεση και να κλείνουν την περίοδο στο +5 (23-18). Στο πρώτο κομμάτι του δεύτερου δεκαλέπτου οι παίκτες του Ζιάγκου έπαθαν «μπλακ άουτ», γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι αντίπαλοί τους και βρέθηκαν στο +15 (35-20). Στο δεύτερο πεντάλεπτο η Γαλανόλευκη βρήκε και πάλι ρυθμό και κατάφερε να μειώσει σε 39-31, που ήταν και το σκορ ημίχρονου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Εθνική πίεσε και μείωσε στον πόντο (44-43), αλλά οι Λιθουανοί αντέδρασαν και μπήκαν στην τελευταία περίοδο στο +9 (55-46). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τη Λιθουανία να παίρνει τη νίκη με 77-61 και την πρόκριση για τον τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα: 23-18, 39-31, 55-46, 77-61

Ελλάδα (Ζιάγκος): Χαβούτσας 2, Επαμεινώνδας, Μαραγκουδάκης 2, Ροζακέας, Τσαχτσίρας 12 (1), Αμπόσι 6, Αβδάλας 18 (2), Κομνιανίδης 2, Λιοτόπουλος, Πατρίκης 8, Σοιλεμετζίδης 5 (1), Σπάρταλης 6

Λιθουανία: Μπουτελίουσκας 7 (1), Κρεϊσμόντας, Λαουρένσικας 8, Σάκας , Ζιλακάουσκις 1, Μπούικα 8, Ιντρουσάιτις 20 (2), Γιακουτσιόνις 15 (30), Ναρβίλας 2, Ραουπέλις 10, Σμιρνόφ 6.