ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ
![Οι γεμάτοι περηφάνια σημαιοφόροι Αντετοκούνμπο, Ντρισμπιώτη και η ελληνική αποστολή στην τελετή έναρξης (pics & vid)](https://www.to10.gr/wp-content/uploads/2024/07/GTbswhIW4AAThkx-300x182.jpg)
Αντίστροφα για την πρώτη συμμετοχή του με την Εθνική Αζερμπαϊτζάν μετρά ο Ζακ ΛεΝτέι.
Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού και νυν της Παρτίζαν ολοκλήρωσε τις διαδικασίες έκδοσης διαβατηρίου του Αζερμπαϊτζάν και κλήθηκε στην εθνική της χώρας της περιοχής του Καυκάσου ενόψει των Προ-προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2025.
Ο 29χρονος Αμερικανός πάουερ φόργουορντ/σέντερ θα πραγματοποιήσει το ντεμπούτο του απόψε (22/2) απόψε, με αντίπαλο τη Σουηδία, στη χώρα της βόρειας Ευρώπης, καθώς έχει συμπεριληφθεί στη δωδεκάδα. Εν συνεχεία, την Κυριακή (25/2), το Αζερμπαϊτζάν αντιμετωπίζει το Κόσοβο.
Ο ΛεΝτέι μετρά 9,5 πόντους και 4,2 ριμπάουντ μέσο όρο στη Euroleague αυτή τη σεζόν.