Δύσκολη νίκη για την Εθνική Νεανίδων

Σε ένα παιχνίδι όπου οι άμυνες είχαν τον πρώτο και τελευταίο λόγο η Εθνική Νεανίδων νίκησε το Ισραήλ με 38-29 για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα β' κατηγορίας.

H Εθνική Νεανίδων επικράτησε του Ισραήλ με 38-29 για την 4η αγωνιστική του Β΄ ομίλου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (Β΄ κατηγορία) που διεξάγεται στην Αυστρία. Επόμενος αντίπαλός της είναι την Τετάρτη η Βουλγαρία.

Τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι είχαν οι άμυνες των δύο ομάδων. Η Εθνική προηγήθηκε με 5-10 (3΄50΄΄), όμως οι Ισραηλινές κατάφερναν να «παγώνουν» τον ρυθμό του αγώνα και κατ’ επέκταση και το σκορ. Στη δεύτερη περίοδο η ελληνική ομάδα κατάφερε να φτάσει στο +8 (11-19, 3΄53΄΄), όμως το Ισραήλ και πάλι έβρισκε τρόπους να αντιδράσει και να κρατήσει σε χαμηλά επίπεδα το σκορ.

Η Εθνική έδειξε να «εγκλωβίζεται» στην τρίτη περίοδο. Σκοράροντας μόλις 3 πόντους αποτελεί απορροίας άξιο πως διατήρησε το προβάδισμα (21-23). Το τρίποντο της Χατζηβασιλείου με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου «ξεκλείδωσε» την ελληνική ομάδα, καθώς με ένα σερί 8-0 ξέφυγε με 21-30 (7΄01΄΄). Το Ισραήλ χρειάστηκε πέντε λεπτά για να σκοράρει και το έκανε με το εύστοχο τρίποντο της Ροθ (24-30, 4΄55΄΄). Η Εθνική όμως είχε βρει επιθετικά τον απαιτούμενο ρυθμό που την οδήγησε στη νίκη με 29-38.

Δεκάλεπτα: 9-12, 14-20, 21-23, 29-38

Διαιτητές: Γκάζντοζ (Πολωνία), Ρούτεσιτς (Μαυροβούνιο), Σταν (Ρουμανία)

Ισραήλ (Λαζάρε): Άισνερ 1, Γκαρζόν 10(2), Καρς 7, Ραζ 4, Ροθ 5(1), Ένγκελ, Γκιτσένκο, Λεβί, Μίχαλετζ, Σλες 2.

Ελλάδα (Γερεουδάκης): Χατζηβασιλείου 6(1), Γιαννούσιου 4, Καρακασίδου, Κάσδαγλη, Βαντσιούρη 4, Εζέτζα 8, Γασπαράτου 3, Κατσαμούρη 2, Κούκη 3, Κριμίλη 8, Κριμιτζά, Πράπα.