Ελλάδα – Σλοβενία 57-81

Η Εθνική εφήβων δεν τα κατάφερε κόντρα στην Σλοβενία η οποία επικράτησε με 81-57 της Ελλάδας στον μικρό τελικό του Eurobasket U18 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Η προσπάθεια για την κατάκτηση ενός μεταλλίου στο Eurobasket U18 δεν στέφθηκε με επιτυχία από την Εθνική εφήβων η οποία ηττήθηκε με 81-57 στον μικρό τελικό από την Σλοβενία που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Όλα κρίθηκαν μέσα σε λίγα λεπτά όταν το 42-40 στο τέλος της τρίτης περιόδου έγινε 46-67 μέσα στο 34′ με το ματς να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα έκτοτε.

Οι Γκλας (20π), Ντούσανιτς (18π) και Νέμανιτς (17π) έκαναν μεγάλη ζημιά στην Εθνική που είχε και πάλι κορυφαίο τον Νίκο Ρογκαβόπουλο (14 π., 13 ρ.) αλλά δεν ήταν αρκετός.

Το ματς

Η Εθνική μπήκε καλα στο ματς όπως και κόντρα στην Ισπανία και είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα. Στο 8′ προηγήθηκε με 14-9 αλλά η περίοδος έκλεισε στο 14-12 με την Σλοβενία να μειώνει με τρίποντο.14-9, 8’). Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι Σλοβένοι προηγήθηκαν με 18-15 όμως η Ελλάδα κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός πόντου (27-26).

Στο δεύτερο ημίχρονο πιο δυνατά ξεκίνησε η Σλοβενία αλλά λίγο πριν το τέλος η Εθνική κατάφερε να πάρει το προβάδισμα (42-40, 28′). Κάπου εκεί ο διακόπτης για τα παιδιά του Γιώργου Βλασσόπουλου έκλεισε και η Σλοβενία έπαιζε μόνη της στο γήπεςδο. Στο 34′ το σκορ έφτασε στο 67-46 για την Σλοβενία με τη διαφορά να μεγαλώνει και το παιχνίδι να λήγει τελικά στο -24 με 5781 για την Εθνική μας.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 27-26, 43-46, 57-81.