Ιταλία-Ελλάδα 64-63

Η Εθνική Παίδων βρέθηκε μια «ανάσα» από την πρόκριση στα ημιτελικά του Eurobasket U16, ωστόσο ο Σπανιόλιο με δύο μεγάλα καλάθια έδωσε το εισιτήρια για τους «4» στους Ιταλούς.

Η Εθνική Παίδων βρέθηκε πάρα πολύ κοντά στο να νικήσει την Ιταλία και να προκριθεί στα ημιτελικά του Eurobasket U16, ωστόσο ο Σπανιόλο είχε άλλη… άποψη και δύο μεγάλα καλάθια έδωσε το εισιτήρια για τους «4» στους οικοδεσπότες.

Ονειρικό ξεκίνημα στο παιχνίδι για τους Παίδες που οποίοι προηγήθηκαν στο 3′ με 10 (0-10), έκανε ότι ήθελε στην 1η περίοδο, την οποία έκλεισε προηγούμενη με 15 (10-25). Μάλιστα σε αυτό το διάστημα η διαφορά έφτασε και το +21 (2-23) με τους Ιταλούς να μειώνουν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη συνέχεια οι οικοδεσπότες συνήλθαν, ανέβασαν την απόδοση τους, ενώ η Ελλάδα έδειχνε να τα χάνει. Αποτέλεσμα αυτού το ημίχρονο να τελειώσει με την Εθνική στο +5 (30-35).

Με μπροστάρη τον εξαιρετικό Καζαρίν η Ιταλία μείωσε και άλλο την διαφορά κλείνοντας την 3η περίοδο στο -1 (46-47). Στο 4ο δεκάλεπτο καμία εκ των δύο ομάδων δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και λίγο πριν το τέλος του αγώνα ανέλαβε δράση ο Σπανιόλο. 1 λεπτό πριν τη λήξη έκανε το 62-63 και στην αμέσως επόμενη επίθεση, 9 δεύτερα πριν το τέλος, έβαλε μπροστά την Ιταλία για το τελικό 64-63.

Τα δεκάλεπτα: 10-25, 30-35, 46-47, 64-63

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Μπαζίνας 8, Κολιός 2, Μαντζούκας 14, Οικονομόπουλος 18, Πετανίδης 5, Ευσταθιάδης, Γκίκας, Μερμίγκης 5, Ναυπλιώτης 6, Θεογιάννης, Τσολάκης 5