Ελλάδα-Τουρκία 84-70 (pics)

Με πρωταγωνιστές τους Γιώργο Πρίντεζη και Γιάννη Αντετοκούνμπο η Εθνική μας επικράτησε με 84-70 της Τουρκίας. Μεγάλο πρόβλημα οι βολές (8/17), τελευταίο ματς για το τουρνουά Ακρόπολις αύριο (18/8, 20:30) με τη Σερβία.

Για ένα ακόμη ματς ήταν απολαυστικός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο! Σε 25:11 συμμετοχής είχε 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 κοψίματα, έχοντας νταμπλ-νταμπλ φυσικά. Ωστόσο, είχε άξιο συμπαραστάτη τον εξαιρετικό Γιώργο Πρίντεζη, που ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους (1 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Παπαγιάννης, Καλάθης με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα. Αυτοί ήταν οι κύριοι πρωταγωνιστές της νίκης της Εθνικής μας με 84-70 κόντρα στην Τουρκία. Αύριο (18/8, 20:30) το τελευταίο φιλικό στο τουρνουά Ακρόπολις κόντρα στη Σερβία και ομολογουμένως θα είναι το πιο δυνατό τεστ ίσως μέχρι και την έναρξη του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας.

Όσον αφορά τους Τούρκους, η ομάδα τους αποτελείται από… τέσσερις παίκτες. Πρόκειται για τους Κορκμάζ, Ιλιασόβα, Γουίλμπεκιν και Οσμάν. Αυτοί οι τέσσερις παίκτες σκόραραν τους 59 από τους 70 πόντους! Οι υπόλοιποι απλά πρόσφεραν μία βοήθεια… 11 πόντων.

Η Εθνική ξεκίνησε πάλι τον αγώνα πολύ δυνατά με σερί 13-0, έχοντας προβάδισμα 13-2. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου κρατούσε σταθερό προβάδισμα σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε 24-17. Στην δεύτερη περίοδο έπεσε η απόδοση της Εθνικής μας μες συνέπεια οι Τούρκοι να φτάσουν τη διαφορά μέχρι και τους τρεις πόντους (38-35). Εκεί χρειάστηκαν ένα καλάθι και μία ασίστ από τον Νικ Καλάθη για να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 42-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν αγωνίστηκε όσο στο πρώτο ο Greek Freak και το… κουβάλημα στο σκοράρισμα ανέλαβε ο Πρίντεζης με τη διαφορά να αυξάνεται στους 13 πόντους (53-40). Κορκμάζ και Ιλιασόβα συνέχισαν τον… χαβά τους όμως, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στους έξι πόντους υπέρ της Εθνικής μας (63-57).

Καλάθης και Πρίντεζης ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους (69-57), ενώ στο 36′ το σκορ άνοιξε κι άλλο για να φτάσει στο 77-62 και κάπου εκεί η Εθνική «κλείδωσε» τη νίκη.

Ο Σκουρτόπουλος χρησιμοποίησε κατά κύριο λόγο ψηλά σχήματα, λόγω και της απουσίας του Κώστα Σλούκα που είναι αμφίβολος για το Παγκόσμιο, ενώ μεγάλο πρόβλημα φαίνεται να υπάρχει στις βολές, με την Εθνική μας να έχει 47,1% (8/17). Τις δέκα από τις 17 βολές τις εκτέλεσε ο Γιάννης, που είχε 60% και σίγουρα χρειάζεται βελτίωση σε αυτόν τον τομέα.

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Λαρεντζάκης 8 (2), Κόνιαρης, Καλάθης 11 (2 τρ., 6 ασ.), Παπαγιάννης 12, Πρίντεζης 18 (1), Παπανικολάου 2 (7ριμπ.), Παπαπέτρου 2, Βασιλόπουλος 5 (1), Αντετοκούνμπο Γ. 16 (10ριμπ.), Αντετοκούνμπο Θ. 8, Μήτογλου 2

Τουρκία (Σαρίτσα): Γουίλμπεκιν 9 (2), Μπαλμπάι, Μπιρσέν, Οσμάν 9 (1), Ιλιασόβα 16 (3), Ερντέν 3, Μαχμούτογλου, Τουντσέρ, Σανλί 5, Κορκμάζ 25 (4), Αρσλάν 3 (1)