Τουρκία – Ιταλία 72-70

Πραγματοποιώντας μια εκπληκτική τέταρτη περίοδο η Τουρκία επέστρεψε από το -13 κόντρα στην Ιταλία και πήρε τη νίκη με 72-70.

Την τρίτη θέση στο τουρνουά «Ακρόπολις» κατέκτησε η Τουρκία που επικράτησε, πραγματοποιώντας σπουδαία ανατροπή, με 72-70 της Ιταλίας.

Η Ιταλία βρέθηκε στο +13 στο τέλος της τρίτης περιόδου αλλά με κορυφαίους τους Οσμάν (20 πόντοι) και Ιλιασόβα (16 πόντοι, 11 ριμπάουντ) η Τουρκία έφτασε στην ανατροπή και τη νίκη.

Μετά τα πρώτα λεπτά που η Τουρκία είχε ένα ελαφρύ προβάδισμα, οι Ιταλοί πήραν τον έλεγχο και το προβάδισμα στο σκορ με την περίοδο να κλείνει στο 19-12 υπέρ τους. Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 11 πόντους (24-13) αλλά εκεί ανέλαβαν οι Οσμάν και Ιλιασόβα που έφεραν τούμπα το ματς και το ημίχρονο βρήκε την Τουρκία στο +5 με 38-33.

Από τα αποδυτήρια βγήκε μόνο η Ιταλία που με τους Χάκετ και Τζεντίλε βρέθηκε στο +13 με 56-43 και με αυτή τη διαφορά τελείωσε και η περίοδος (61-48). Τα πάντα ήρθαν τούμπα όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου με μπροστάρη τον Οσμάν, οι Τούρκοι έφτασαν στον πόντο (66-65) και αργότερα προσπέρασαν παίρνοντας εν τέλει τη νίκη και την τρίτη θέση με το 72-70.

Δεκάλεπτα: 12-19, 38-35, 48-61, 72-70

Τουρκία (Σαρίτσα): Γουίλμπεκιν 2, Μπαλμπάι 6, Μπιρσέν 7, Οσμάν 20, Ιλιασόβα 16, Ερντέν 4, Μαχμούτογλου 5, Αράρ, Ουγκουρλού, Τουντσέρ, Σανλί, Κορκμάζ 12.

Ιταλία (Σακέτι): Ντέλα Βάλε 6, Μπελινέλι 6, Τζεντίλε 26, Μπίλιγκα 4, Βιτάλι, Χάκετ 16, Μπρουκς 7, Τεσιτόρι 4, Ρίτσι, Αμπάς 1, Σακέτι.