Σλοβενία – Βοσνία 93-97: Οι Βόσνιοι σόκαραν τους πρωταθλητές (vid)

Η Βοσνία πήρε σπουδαία νίκη απέναντι στην κάτοχο του τίτλου Σλοβενία με 97-93 και έμπλεξε ακόμα περισσότερο τα πράγματα για τον Β' όμιλο του Eurobasket 2022.

Ακόμα ένα πολύ μεγάλο ματς πραγματοποιήθηκε σήμερα (4/9) για τον Β’ όμιλο του Eurobasket 2022, με τη Βοσνία να κάνει την έκπληξη και να νικάει τη Σλοβενία με 97-93, πιάνοντας την στη βαθμολογία και αφήνοντας μόνη στην κορυφή τη Γερμανία.

Το ματς ήταν από την αρχή μέχρι το τέλος ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και καμία να μην μπορεί να αποκτήσει μια διαφορά ασφαλείας. Το 8-0 της έναρξης για τους Βόσνιους έγινε πολύ γρήγορα 12-10 στα μισά της πρώτης περιόδου, με τον Γκόραν Ντράγκιτς να πρωτοστατεί στην επίθεση για τη Σλοβενία και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 32-26.

Η Σλοβενία προηγήθηκε και με οκτώ (40-32), ωστόσο οι Βόσνιοι πλησίασαν ξανά στο καλάθι (40-38) και λίγη ώρα αργότερα πέρασαν μπροστά (42-44) με τρίποντο του Ρόμπερσον. Οι εναλλαγές στο σκορ συνεχίστηκαν και το πρώτο μέρος έκλεισε με σκορ 52-49.

Ίδια ιστορία και στο δεύτερο ημίχρονο με το ντέρμπι να συνεχίζεται και τη μία ομάδα να απαντά στο προβάδισμα της άλλης. Με μπροστάρη τον Τσάντσαρ οι Σλοβένοι έκαναν ένα σερί 9-0 για το 63-58. Με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου ο Μούσα με ένα προσωπικό 5-0 έριξε τη διαφορά στον πόντο (73-72). Στην τελευταία και καθοριστική περίοδο οι Βόσνιοι ήταν σχεδόν πάντα σε θέση οδηγού και περίπου τρία λεπτά από το φινάλε πάλι χάρη στον Ρόμπερσον όπου με νέο τρίποντο έγραψε το 86-91, πήραν ισχυρό προβάδισμα νίκης. Ο Ντόντσιτς με λεί απ και ο Ρόμπερσον με βολές διαμόρφωσαν το τελικό 93-97.

Τα δεκάλεπτα: 32-26, 52-49, 73-72, 93-97