Προμηθέας Πατρών – Μπούρσασπορ 83-80

O Προμηθέας Πατρών στην παράταση κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Μπούρσασπορ επικρατώντας με 83-30 για την 4η αγωνιστική του EuroCup.

O Προμηθέας Πατρών στην παράταση κατάφερε να λυγήσει την Μπούρσασπορ στην παράταση με 83-80 για την 4η αγωνιστική του EuroCup.

Οι Πατρινοί πήραν την πρώτη τους ευρωπαϊκή νίκη μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες. Ο Ηλίας Ζούρος βοήθησε με την έλευση του τον Προμηθέα να πάρει την νίκη.

O αγώνας

Ο Προμηθέας δεν μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και δεν είχε καλό ρυθμό στην επίθεση, δεν εκμεταλλεύθηκε τα λάθη της Μπούρσασπορ, αλλά την κυνηγούσε στο σκορ. Ο Ρογκαβόπουλος πέτυχε τους επτά από τους 12 πόντους της ομάδας του στο πρώτο δεκάλεπτο. Η τούρκικη ομάδα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, πήγε και στο +14 (19-33 στο 16′) και έκλεισε το πρώτο μέρος σε απόσταση ασφαλείας καθώς ο Προμηθέας μετρούσε πια 7/21 δίποντα.

Ένα γρήγορο 0-5 της Μπούρσασπορ της έδωσε προβάδισμα 15 πόντων στο ξεκίνημα του β’ μέρους, όμως η αντίδραση του Προμηθέα ήταν καλή. Ο Ρογκαβόπουλος βγήκε ξανά μπροστά, ο Χαντ σκόραρε για το 46-53 στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης. Ένα τρίποντο του Γιαννόπουλου που έβαλε και τη συμπληρωματική βολή έδωσε αέρα τριών πόντων στον Προμηθέα (60-57 στο 33′), έβαλε και νέο μεγάλο τρίποντο για το 65-59 στο 34ο λεπτό. Από το 68-59 στο 35′ η Μπούρσασπορ έτρεξε ένα εντυπωσιακό 0-9 για να ισοφαρίσει στο 68-68 με τον Τουρέν Μετίν στα 46 δευτερόλεπτα. Αγραβάνης και Ρέι αστόχησαν σε σουτ νίκης για τον Προμηθέα και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν αέρα τεσσάρων με Ρέι και Γκραντ, ενώ ένα γκολ-φάουλ του Αμερικανού σέντερ με 1:53 να απομένει στο χρονόμετρο οδήγησε τον Προμηθέα στο 80-73. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στα 24 δεύτερα και στα 6,6 πριν το τέλος, αλλά ο Ρογκαβόπουλος με 1/2 βολές έδωσε μια τελευταία ελπίδα στην Μπούρσασπορ. Στο τέλος οι Τούρκοι αστόχησαν σε 2 ελεύθερες βολές και έμεινε το 83-80 που ήταν και τελικό σκορ της αναμέτρησης.
Τα δεκάλεπτα: 12-19, 30-40, 51-53, 68-68 (κ.δ.), 83-80 (παρ.)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ζούρος): Ρέι 14 (0/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8/10 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 6 λάθη), Σβαρτς, Γκραντ 18 (5/8 δίποντα, 8/9 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκάντι 2, Χαντ 10 (3/6 δίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Αγραβάνης 7 (2/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 0/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 2 λάθη), Ρογκαβόπουλος 14 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκίκας 1 (8 ασίστ), Μάιλς 3 (1), Γιαννόπουλος 14 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές)

ΜΠΟΥΡΣΑΣΠΟΡ (Αλιμπίγεβιτς): Φρίμαν 20 (3/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 8/8 βολές, 6 ασίστ), Νίνταμ 19 (1/4 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 λάθη), Τουρέν 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Αλ 3 (1), Άντριους 5 (1/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/5 βολές), Χέιζ 2, Γκιουβέν 7 (9 ριμπάουντ), Μπράουν 8 (3/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντουντζίνσκι 11 (4/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 16 ριμπάουντ)