Προμηθέας – Χάποελ Τελ Αβίβ 83-100: Βαριά ήττα για τους Πατρινούς

Η Χάποελ Τελ Αβίβ επικράτησε άνετα του Προμηθέα με 100-83 στην Πάτρα, σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι για ένα ημίχρονο.

Την τέταρτη ήττα του στον Β’ όμιλο του EuroCup, υπέστη ο Προμηθέας στην Πάτρα, για την 9η αγωνιστική της διοργάνωσης. Οι Αχαιοί «έπεσαν» στην έδρα τους με το τελικό 100-83 απέναντι στην Χαποέλ Τελ Αβίβ, η οποία τους «έπιασε» στην κατάταξη με ρεκόρ 5-4. Ο Άντονι Κάουαν με 16 πόντους ξεχώρισε από τον Προμηθέα, ενώ από τη Χαποέλ «έλαμψε» ο Τζόρνταν ΜακΡέι με 26.

Το… καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο και γενικότερα η αποσυντονισμένη άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου, «γκρέμισε» το καλό πρώτο εικοσάλεπτο του Προμηθέα. Οι Αχαιοί δέχθηκαν στην τρίτη περίοδο 36 πόντους (!), βλέποντας τους Ισραηλινούς να «οικοδομούν» στο 30΄ μία διαφορά 20 πόντων (73-53), η οποία με τα απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας της ελληνικής ομάδας και την κυριαρχία των φιλοξενούμενων στο κομμάτι της δημιουργίας (31 έναντι 17 ασίστ) ήταν αδύνατο να καλυφθεί.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 32-37, 53-73, 83-100

Προμηθέας (Χριστόπουλος): Κάουαν 16, Ντάνγκουμπιτς 5 (1), Γιανγκ 17 (3), Κοντίτ 9, Πλώτας, Τσαϊρέλης 2, Μουράτος 7 (2), Γκίκας, Κακλαμανάκης, Τανούλης 13 (1), Κουλμπόκα 14 (4).

Χάποελ Τελ Αβίβ (Φράνκο): Τοκότο 10, Χάρελ, Μάνφορντ 15 (2ασίστ), Μπένι 3 (1), Τιμόρ 9, Χόαρντ 14, Ζάλμανσον 7, Ονουάκου 11, Γκινάτ 5, ΜακΡέι 26 (2).