Φενέρμπαχτσε – Μπάγερν Μονάχου 71-75

Αν και βρέθηκε μέχρι και με 20 πόντους πίσω η Μπάγερν Μονάχου έκανε μία τεράστια ανατροπή και πήρε τη νίκη στην έδρα της Φενέρμπαχτσε με 75-71. Δεύτερο σερί διπλό για την ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι.

Από τις αρχές της πρώτης περιόδου η Φενέρμπαχτσε ήθελε να δείξει πως είναι το «αφεντικό» της αναμέτρησης. Έτσι και έγινε. Οι γηπεδούχοι με καλάθι του Λορένζο Μπράουν έφεραν τη διαφορά στο +17 (22-5 7′) με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται έχοντας το σύνολο του Ιγκόρ Κοκόσκοφ σε θέση… οδηγού με 19 πόντους μπροστά (28-9).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά. Η τουρκική ομάδα διατήρησε την πολύ καλή της απόδοση στην επίθεση, έβρισκε πόντους με τους Ντε Κολό, Βέσελι και Μπαρτέλ, ενώ από την πλευρά τους οι Βαυαροί προσπαθούσαν να μειώσουν τη διαφορά με τους Σίσκο και Νέντοβιτς, αλλά χωρίς αποτέλεσμα (Ημίχρονο 45-25).

Ωστόσο, η τρίτη περίοδος άνηκε αποκλειστικά στην ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι. Η Μπάγερν έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση κατάφερε με ένα επιμέρους σκορ 23-13 να φέρει το παιχνίδι το παιχνίδι σε διαφορά δέκα πόντων και να δείξει πως είναι ακόμα «ζωντανή».

Και τα κατάφερε. Οι φιλοξενούμενοι αρχικά με έναν φοβερό Ρέινολντς ο οποίος με επτά συνεχόμενους πόντους έφερε το ματς στο 60-55 και στη συνέχεια με τρίποντα των Λούτσιτς και Βάιλερ Μπαμ γύρισαν ολοκληρωτικά το παιχνίδι (63-67). Τελικώς, οι Γερμανοί διατήρησαν το προβάδισμα τους και έκαναν δεύτερο σερί διπλό στην διοργάνωση (71-75) μετά τη νίκη μέσα στο Τελ Α Αβίβ επί της Μακάμπι.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς που σημείωσε 18 πόντους, ενώ ο Βέσελι ξεχώρισε για το σύνολο του Ιγκόρ Κοκόσκοφ με 25 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 28-9, 45-25, 58-48, 71-75