ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Βαλένθια 84-75

Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες, η ΤΣΣΚΑ επέστρεψε στις νίκες στην Euroleague κόντρα στη Βαλένθια. Το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη πήρε το «ροζ φύλλο» με 84-75 έχοντας ως κορυφαίους τους Μάικ Τζέιμς (17π.) και Ουίλ Κλάιμπερν (15π.).

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν είχε εντυπωσιακό μπάσκετ από τις δύο ομάδες. Η Βαλένθια βρήκε αρχικά πόντους και δημιουργία από τον Λαμπειρί στη ρακέτα, ενώ ο Δημήτρης Ιτούδης προσπαθούσε να βάλει στο παιχνίδι τον Νίκολα Μιλουτίνοφ που προέρχεται από κορωνοϊό. Τελικώς η πρώτη περίοδος έληξε με μικρό προβάδισμα των γηπεδούχων (17-16).

Στη συνέχεια όμως ήρθε το ξέσπασμα για την ΤΣΣΚΑ η οποία κατάφερε με μπροστάρη τον Μάικ Τζέιμς να προηγηθεί με 26-16, διαφορά που διατήρησε ως ένα βαθμό μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (44-35).

Η «ρωσική αρκούδα» δεν έχασε το προβάδισμα της, αυτό που κατάφερε η Βαλένθια είναι να μειώσει στους έξι στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, ωστόσο δεν μπόρεσε να περάσει μπροστά στο σκορ καθώς οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τη τρίτη περίοδο στο +4 (62-58). Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη δεν έχασε τα ηνία της αναμέτρησης, έπαιξε εξαιρετική άμυνα στο τέλος αφήνοντας τις «Νυχτερίδες» μόνο στους 11 πόντους λίγο πριν το σφύριγμα της λήξης (38′) και πανηγύρισε τη νίκη με τελικό σκορ 84-75.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 44-35, 62-58, 84-75