Ρεάλ Μαδρίτης – Μπάγερν Μονάχου 100-82

Μπορεί μέχρι πριν αρχίσει το παιχνίδι η Μπάγερν να μετρούσε τέσσερις νίκες στη διοργάνωση και η Ρεάλ μία, αλλά η «Βασίλισσα» ήταν κυρίαρχη και νίκησε με 100-82, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Τζέισι Κάρολ (19π.).

Μπορεί μέχρι πριν αρχίσει το παιχνίδι η Μπάγερν να μετρούσε τέσσερις νίκες στη διοργάνωση και η Ρεάλ μία, αλλά η «Βασίλισσα» ήταν κυρίαρχη και νίκησε με 100-82 , έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Τζέισι Κάρολ (19π.).

Από τη πρώτη περίοδο της αναμέτρησης η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε «γερό» προβάδισμα και με δέκα πόντους από τον Κάρολ βρέθηκε στο +10 (27-17, 10′). Ωστόσο στη συνέχεια, η Μπάγερν Μονάχου… μάζεψε τη διαφορά πριν το ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν ένα σερί 19-8 με αποτέλεσμα το πρώτο μέρος να «κλείσει» 49-44.

Η συνέχεια, όμως δεν ήταν ανάλογη για την ομάδα του Γουέιντ Μπάλντγουιν. Το σύνολο του Πάμπλο Λάσο επιθετικά έκανε ένα τρομερό δεύτερο ημίχρονο (51 πόντοι), ο Τζέισι Κάρολ δεν άλλαξε… ταχύτητα, οι Γιουλ, Ταβάρες και Τόμπκινς έδωσαν τις δικές τους βοήθειες και έτσι οι Ισπανοί ανάγκασαν το κλαμπ της Βαυαρίας στη δεύτερη ήττα της στην Euroleague (4-2), ενώ η Ρεάλ ανέβηκε στο 2-4.

Από τα στιγμυότηπα της αναμέτρησης, αναμφίβολα η αποβολή του Αντρέα Τρινκέρι μόλις στο 3ο λεπτό του παιχνιδιού.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Τζέισι Κάρολ με 19 πόντους, ενώ για την Μπάγερν ξεχώρισαν οι Μπάλντγουιν (18π.) και Ρέινολντς (15π.)

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 49-45, 70-61, 100-82