ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Μπασκόνια 89-86 : Ο Χίλιαρντ «εκτέλεσε» τη Μπασκόνια

Με τον Νταρούν Χίλιαρντ να κάνει πράγματα και θαύματα (31 πόντοι, 7/10 τρίποντα), η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκαμψε (89-86) την αντίσταση της Μπασκόνια, ανεβαίνοντας στο 5-3. «Αυτοκτονικές» οι τάσεις των Μοσχοβιτών στα τελευταία λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν 48΄΄ πριν το φινάλε.

Ο Νταρούν Χίλιαρντ ήταν φοβερός στην αναμέτρηση της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με τη Μπασκόνια, οδηγώντας την ομάδα του Ιτούδη στη νίκη (89-86). Ο 27χρονος παίκτης… βομβάρδισε το καλάθι των φιλοξενούμενων και οι Μοσχοβίτες ανέβηκαν στο 5-3 (4η θέση) της βαθμολογικής κατάταξης της Euroleague. Από την άλλη, οι Βάσκοι υποχώρησαν στο 2-4.

Ο Δημήτρης Ιτούδης δεν υπολόγιζε στις υπηρεσίες του Μάικ Τζέιμς, μετά και το πειθαρχικό παράπτωμα του 30χρονου.

Ετσι, το ρόλο του… μαέστρου ανέλαβε ο Νταρούν Χίλιαρντ και μάλιστα με μεγάλη επιτυχία. 31 πόντοι με 5/6 δίποντα και 7/10 τρίποντα, με τον Αμερικανό παίκτη να… διαλύει την πρώην ομάδα του.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, οι γηπεδούχοι έδειξαν τις άγριες διαθέσεις του, καθώς προηγήθηκαν με 11-2. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα του Ιτούδη να είναι μπροστά με 7 πόντους (23-16).

Ο Χάκετ ήταν άξιος συμπαραστάτης (16 πόντοι, 4/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα) του Χίλιαρντ και η ΤΣΣΚΑ έχτισε διψήφια διαφορά στο 17΄ (39-26). Ο 27χρονος σημείωνε το ένα τρίποντο πίσω από το άλλο και η ομάδα της Μόσχας πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 47-35.

Οι Μοσχοβίτες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με τα πράγματα να αλλάζουν στα τελευταία λεπτά του ματς. Ο Χένρι σημείωσε καθοριστικό τρίποντο (82-80) και εν συνεχεία έβαλε και τις βολές, για να ισοφαρίσει η Μπασκόνια (82-82) 48΄΄ πριν το φινάλε.

Κάπου εκεί, ανέλαβαν δράση ξανά οι Κλάιμπερν (δίποντο) -Χίλιαρντ (τρίποντο), με τις βολές του Μιλουτίνοβ να σφραγίζουν τη νίκη για τους γηπεδούχους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-16, 47-35, 66-58, 89-86

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπολόμποι, Χομένκο 7 (1), Χίλιαρντ 31 (5/6 δίποντα, 7/10 τρίποντα), Χάκετ 16 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αντόνοφ, Φόγκτμαν 2, Κλάιμπερν 12 (1), Σενγκέλια 12 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μιλουτίνοβ 7 (2/5 δίποντα, 2 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ 2

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Βιλδόσα 13 (1), Τζεκίρι, Χένρι 17 (2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 λάθη), Σεντεκέρσκις, Ντιοπ, Φαλ 19 (7/9 δίποντα, 5/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πίτερς 13 (2), Ντράγκιτς 3 (1), Γκεντράιτις 10 (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Πολονάρα 8 (1), Κούρουτς 3 (1)