Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης – Κίμκι 83-88

Η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις επικράτησε με 88-83 στην Αγία Πετρούπολη, με τον Αλεξέι Σβεντ να έχει 24 πόντους.

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που είχε θέαμα, ανατροπές και μεγάλες μάχες κάτω από τα δύο καλάθια, η Κίμκι επικράτησε με 88-83 της Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη, για την 9η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε μόλις τη δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις ήταν ο Αλεξέι Σβεντ με 24 πόντους (4/8 διπ., 4/9 τριπ. και 4/4 βολές), ενώ από κοντά ακολούθησε ο ΜακΚόλουμ με 19 πόντους (5/6 διπ., 1/4 τριπ, 6/6 βολές).

Από τους γηπεδούχους, που μπήκαν στην τέταρτη περίοδος μπροστά στο σκορ με 67-63, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπίλι Μπάρον με 24 πόντους, τους οποίους πέτυχε με 6 τρίποντα και 6/6 βολές.

Η εικόνα του αγώνα:

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και σκόραρε 27 πόντους στην πρώτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι έβλεπαν σαν… βαρέλι το καλάθι της Κίμκι και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 27-19. Πρωταγωνιστές για τη Ζενίτ στο πρώτο κομμάτι του αγώνα ήταν οι Χόλινς (10π.) και Πάνγκος (3π. 6ασ.), με τους γηπεδούχους να έχουν 7/9 δίποντα και 3/4 τρίποντα στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου η Κίμκι έσφιξε την άμυνά της και κατάφερε να μαζέψει γρήγορα τη διαφορά. Το 27-19 έγινε γρήγορα 29-28. Ωστόσο, η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων δεν είχε συνέχεια. Η Ζενίτ μετά το… μούδιασμα στην έναρξη του 2ου δεκαλέπτου, ξαναπάτησε το πόδι στο… γκάζι και στο 27’ ξέφυγε με 11 πόντους (45-34).

Ολα έδειχναν ότι η Ζενίτ θα πάει με μεγάλη διαφορά στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, όμως, η Κίμκι βρήκε και πάλι τον τρόπο να πλησιάσει. Με ένα σερί 9-0 μείωσε στον πόντο (45-44), με τον Πονίτκα να διαμορφώνει το 47-44 του πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Η Κίμκι με τρίποντο του Τίμα πέρασε μπροστά με 52-50, αλλά η Ζενίτ ανέκτησε άμεσα το προβάδισμα, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +4 (67-63). Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους Σβεντ και ΜακΚόλουμ να οδηγούν τους φιλοξενούμενους σε μια μεγάλη νίκη.

Ο Σβεντ με μεγάλο τρίποντο από την κορυφή έκανε το 82-81 υπέρ της Κίμκι και λίγο αργότερα ο ΜακΚόλουμ 32’’ πριν το τέλος κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρεις πόντους. Με 3/3 έκανε το 85-81 και ουσιαστικά χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 88-83 και να πετυχαίνουν τη δεύτερη νίκη τους στη φετινή διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 47-44, 67-63, 83-88.