Αρμάνι Μιλάνο – Ζαλγκίρις Κάουνας 98-92

Σε ένα ματς που φαινόταν ότι θα εξελιχθεί σε περίπατο για την Αρμάνι, η ομάδα του Μεσίνα έχασε διαφορά 20 πόντων κόντρα στη Ζαλγκίρις αλλά έφτασε τελικά στη νίκη με 98-92 έχοντας κορυφαίους τους Πάντερ και ΛεΝτέι.

Εύκολο βράδυ φαινόταν να έχει η Αρμάνι κόντρα στη Ζαλγκίρις αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 98-92 και πολύ άγχος στο τέλος. Η ομάδα του Μεσίνα βρέθηκε στο +20 (62-42) στις αρχές της τρίτης περιόδου, είδε τους Λιθουανούς να ισοφαρίζουν (77-77) στα μέσα της τέταρτης, τελικά όμως δεν «αυτοκτόνησε» κι επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο ήττες.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Πάντερ (22π.) και ΛεΝτέι (20π.) ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Λεκαβίτσιους (16π.) και Γιοκουμπάιτις (15π.).

Το ματς

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο με την Αρμάνι να προηγείται με 9-3 αλλά τη Ζαλγκίρις να κλείνει το δεκάλεπτο μπροστά με 25-21. Ο Πάντερ ήταν σε εξαιρετικό βράδυ, άρχισε να «βομβαρδίζει» και οι Ιταλοί πήραν κεφάλι στο σκορ με 46-33, τη μέγιστη μέχρι τότε διαφορά, και το ημίχρονο τελείωσε με 52-40.

Κι εκεί που όλα φαίνονταν να γίνονται διαδικαστικά για το υπόλοιπο του ματς όταν στο 24′ η Αρμάνι προηγήθηκε με 62-42, η Ζαλγκίρις μείωσε σε 73-64 με το τέλος του δεκαλέπτου, ισοφάρισε σε 77-77 στη συνέχεια αλλά δεν κατάφερε ποτέ να πάρει το προβάδισμα. Ο Σιλντς έδωσε κι αυτός σημαντικές βοήθειες στο σκοράρισμα και μάλιστα σε κρίσιμα σημεία με την Αρμάνι να παγιώνει ένα προβάδισμα 4-6 πόντων και να φτάνει τελικά στη νίκη με 98-92.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 52-40, 73-64, 98-92