Μακάμπι Τελ Αβίβ – Αρμάνι Μιλάνο 85-86 (παρ. 70-70 κ.δ)

Τρομερό παιχνίδι στο Τελ Αβίβ, με την Αρμάνι να κερδίζει στην παράταση με 86-85, χάρη στο καλάθι του Ντιλέινι τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος!

Ενα από τα καλύτερα παιχνίδια της φετινής σεζόν παρακολούθησαν όσα είδαν το Μακάμπι Τελ Αβίβ – Αρμάνι Μιλάνο, με τον αγώνα να οδηγείται στην παράταση (70-70) και τους Ιταλούς να παίρνουν τη νίκη με 86-85, χάρη στο καλάθι του Ντιλέινι, τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος! Ο Αμερικανός γκαρντ με… κρύο αίμα «εκτέλεσε» την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου και οδήγησε στη νίκη την ιταλική ομάδα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κέβιν Πάντερ με 18 πόντους, με τον Μάλκομ Ντιλέινι να προσθέτει άλλους 16 και φυσικά να πετυχαίνει το νικητήριο καλάθι. Διψήφιο αριθμό πόντων είχαν επίσης οι Σιλντς και Χάινς, με 14 και 12 αντίστοιχα. Από τους ηττημένους, από 17 πέτυχαν οι Ουίλμπεκιν και Μπράιαντ.

Η εικόνα του αγώνα:

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 12-5 στα μισά της πρώτης περιόδου, με τους Ιταλούς από το 5’ και μετά να ανεβάζουν στροφές και να μειώνουν σε 20-18, που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο παρκέ, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη και την αστοχία των γηπεδούχων και με επιμέρους σκορ 28-15 έφεραν τα πάνω κάτω και προηγήθηκαν με 46-35!

Η εικόνα της Μακάμπι στη δεύτερη περίοδο έκανε έξαλλο τον Γιάννη Σφαιρόπουλο, με τον Ελληνα τεχνικό να βάζει τις φωνές στους παίκτες του και να τους ζητάει καλύτερη άμυνα και καλύτερες επιλογές στην επίθεση. Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στους 3 (46-49), ωστόσο, η Αρμάνι κατάφερε να μπει στην τελευταία περίοδο έχοντας προβάδισμα 6 πόντων (53-59).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μακάμπι τα έπαιξε όλα για όλα και στο 32’ έφερε το ματς στα ίσια (61-61). Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, μέχρι το 39’ όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 4 πόντους (70-66). Ο Ντιλέινι όμως απάντησε με… τετράποντο (τρίποντο και βολή) και έφερε το ματς στα ίσια, ισοφαρίζοντας σε 70-70. Στο σουτ για τη νίκη, ο Ουίλμπεκιν έκανε airball και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ, με την Αρμάνι να προηγείται με 84-83 με τρίποντο του Σέρχι και την Μακάμπι να απαντάει με βολές του Ουίλμπεκιν για το 85-84. Ο Ντιλέινι όμως όπως και στην κανονική διάρκεια του αγώνα, έκανε και πάλι τα… μαγικά του. Ο Αμερικανός τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος πέτυχε καλάθι και έκανε το 85-84, δίνοντας τη νίκη στην Αρμάνι!

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 35-46, 53-59, 70-70 (κ.α.), 85-86 (παρ.)