ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ρεάλ Μαδρίτης 93-87

Με επιμέρους σκορ 33-11 στο πρώτο δεκάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης στην Μόσχα με 93-87 και έκανε ένα ακόμη βήμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης.

Αν και βρέθηκε να προηγείται ακόμη και με 50-24 στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ νίκησε με 93-87 την Ρεάλ Μαδρίτης στην Μόσχα, για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Στο 17-4 η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, συνεχίζει ακάθεκτη για την πρωτιά στην κανονική περίοδο, στο 13-8 η βασίλισσα που έκανε μια μεγάλη προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς ωστόσο να ολοκληρώσει μια ανατροπή που αν ερχόταν θα ήταν επική.

Έξι διψήφιοι για τους Ρώσους, με τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ να τα κάνει όλα (18π.), ενώ από πλευράς μαδριλένων, κορυφαίος ήταν ο Λούκα Ντόντσιτς με 21 πόντους.

Ένα απίστευτο πρώτο ημίχρονο πραγματοποίησε η ΤΣΣΚΑ, έχοντας ήδη εξασφαλίσει διαφορά 23 ολόκληρων πόντων(54-31)! Ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ιτούδη ήταν βγαλμένοι από το διάστημα, τρέχοντας επιμέρους 33-11! Με ηγέτες τους Ροντρίγκεθ, τους 8 από τους 10 που πάτησαν παρκέ να σκοράρουν και ποσοστά για όσκαρ (16/23διπ. και 5/9τριπ.) δεν άφησαν τους Ισπανούς να πάρουν ανάσα!

Η διαφορά απέκτησε γρήγορα κολοσσιαίες διαστάσεις (15-3 στο 2’, 30-9 στο 9’), με την Ρεάλ να βρίσκει επιθετικές λύσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο (Κοζέρ, Ντόντσιτς, Κάρολ) και να την ψαλιδίζουν στο -17 (37-20) στο 15’.

Στο δεύτερο μέρος ωστόσο η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έκανε μια τεράστια προσπάθεια και λίγο έφτασε από το να κάνει το παιχνίδι ντέρμπι! Με πιεστική άμυνα που φρέναρε την καταιγιστική ως τότε επίθεση των γηπεδούχων και τους Ντόντσιτς, Κάρολ, Καμπάτσο να προσφέρουν πολύτιμες επιθετικές λύσεις, η Ρεάλ μείωσε στους 8 (83-75) με 4 λεπτά για τη λήξη.

Ως εκεί όμως, καθώς η ΤΣΣΚΑ διατήρησε την ψυχραιμία της και με τους Φριτζον, Κλάιμπερν Χίγκινς και Χάντερ να σκοράρουν σε καίρια σημεία, διατήρησαν ένα +10 (93-83) μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, για να φτάσουν στο τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 33-11, 54-31, 78-60, 93-87