Ρεάλ Μαδρίτης – Ζενίτ 79-72

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 79-72 της Ζενίτ για την 13η αγωνιστική της Euroleague, πέτυχε την 8η νίκη της στη φετινή διοργάνωση και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε τη νίκη απέναντι στη Ζενίτ (79-72), έφτασε στο 8-5 και ανέβηκε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο από τη Ρεάλ, το πάλεψε ως το τέλος η Ζενίτ αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Η «Βασίλισσα» έκανε δυνατό ξεκίνημα στο ματς και πήρε αμέσως τον έλεγχο, φτάνοντας στο +6 (13-7). Χάρι σε ένα σερί 7-0, οι Ρώσοι πήραν το προβάδισμα (13-14), αλλά στη συνέχεια η Ρεάλ μπήκε ξανά σε θέση οδηγού και ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 24-21.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο δεύτερο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας τη διαφορά στους 7 πόντους (29-22). Η Ζενίτ μείωσε σε 29-27, αλλά η Ρεάλ υπερασπίστηκε το προβάδισμά της και έφτασε στο 36-31 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Η διαφορά ξέφυγε στην τρίτη περίοδο, καθώς η ομάδα του Λάσο με ένα εκπληκτικό σερί 18-3 έφτασε στο +20 (54-34) και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά στο +17 (59-42).

Η Ζενίτ έριχνε σταδιακά τη διαφορά στην τελευταία περίοδο, αλλά η Ρεάλ διατήρησε το προβάδισμά της ως το τέλος, παρά τη μεγάλη προσπάθεια της ομάδας του Πασκουάλ. Το τελικό 79-72 έφερε τη Ρεάλ στην 4η θέση, ενώ αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας ήττα της Ζενίτ φέτος.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 36-31, 59-42, 79-72.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ, Ράντολφ 12 (2), Ρούντι (0/4 σουτ), Αμπάλντε 16 (3/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Λαπροβίτολα 11 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντεκ 2 (4 κλεψίματα), Γκαρούμπα 2, Ταβάρες 11 (3/9 δίποντα, 5/5 βολές, 13 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γιουλ 6 (1/7 σουτ), Τόμπκινς 10 (1), Τέιλορ 9 (1).

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Ρίβερς 12 (3/6 τρίποντα), Ζακάροφ 2, Πάνγκος 12 (4/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ, 5 λάθη), Φριντζόν, Χόλινς 15 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Τόμας 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Μπαρόν 8 (1/5 τρίποντα), Πούσκοφ 1, Ζούμπκοφ 3, Πόιθρες 6 (5 ριμπάουντ), Πονίτκα 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκουντάιτις 2 (1/5 δίποντα).