Βιλερμπάν – Χίμκι 90-84

Σε ένα ματς «θρίλερ» που κράτησε μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα σε αγωνία το φίλαθλο κοινό, η Βιλερμπάν κατάφερε να επιβληθεί της Χίμκι με 90-84 παίρνοντας το ντέρμπι των ουραγών της βαθμολογίας. Κορυφαίος ο Γιαμπουσελέ με 20 πόντους για τους Γάλλους.

Η Χίμκι ήταν εκείνη που είχε τον έλεγχο στην πρώτη περίοδο καθώς οι Ρώσοι κατάφεραν να κυριαρχήσουν σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του παρκέ, κλείνοντας το δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 20-29!

Οι Ρώσοι μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και στη δεύτερη περίοδο καθώς στα μισά έφτασαν να προηγούνται με 25-40! Κόουλ και Γιαμπουσελέ άρχισαν να μαζεύουν τη διαφορά για τους Γάλλους, στέλνοντας το ματς στα αποδυτήρια με το σκορ στο 43-51…

Κάπου εκεί ξεκίνησε την αντεπίθεση η Βιλερμπάν! Με ένα σερί 13-5, οι Γάλλοι έφεραν στον πόντο το ματς στα μισά της 3ης περιόδου, ενώ λίγα λεπτά αργότερα πραγματοποίησαν το απίθανο 11-0, κλείνοντας την περίοδο με 72-70 μπροστά!

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην τελευταία περίοδο, με τη Βιλερμπάν να παίρνει τη νίκη εν τέλει με 90-84 και να πηγαίνει στο 5-9 και στην 16η θέση.

Στην τελευταία θέση παρέμεινε η Χίμκι η οποία έπεσε στο 2-13…