Άλμπα Βερολίνου – Μακάμπι Τελ Αβίβ 73-85

Με κορυφαίο τον Τάιλερ Ντόρσεϊ που σταμάτησε στους 25 πόντους η Μακάμπι έκανε περίπατο στο Βερολίνο, επικράτησε με 85-73 της Άλμπα κι επέστρεψε στις νίκες.

Διπλό με στυλ για τη Μακάμπι στο Βερολίνου καθώς η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν ανώτερη σε όλο το ματς κι επικράτησε εύκολα με 85-73 της Άλμπα. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 21 πόντους στη δεύτερη περίοδο αλλά στη συνέχεια χαλάρωσαν οι φιλοξενούμενοι με τους Γερμανούς να μαζεύουν κάπως διαφορά.

Πρώτος σκόρερ για τη Μακάμπι και κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ντόρσεϊ που είχε 25 πόντους με 5/7 τρίποντα ενώ 16 είχε ο Κολοιάρο. Για τους ηττημένους, ο Φοντέτσιο είχε 15 πόντους αλλά δεν ήταν αρκετός.

Το ματς

Η Μακάμπι έδειξε από την αρχή τις διαθέσεις της στην «Mercedes Benz Arena», πήρε τον έλεγχο στο ματς και δεν τον έχασε ποτέ. Μετά τα πρώτα λεπτά που οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι η Μάκαμπι προηγήθηκε με 24-17 και εκμεταλλευόμενη τη μεγάλη της ευστοχία από τα 6.75 πήγε στο ημίχρονο με το 43-28 υπέρ της.

Η Άλμπα προσπάθησε να μειώσει κάπως, έφτασε μέχρι το 39-48 και η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 49-63. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο με τη Μακάμπι να φτάνει στη νίκη άνετα με 85-73.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 28-43, 49-63, 73-85.