Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης – Αρμάνι Μιλάνο 79-70

Οι Ρώσοι επικράτησαν με 79-70 της ιταλικής ομάδας και ανέβηκαν στην 4η θέση με ρεκόρ 15-9.

Με πρωταγωνιστές τους Πάνγκος και Γκουντάιτις, η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης επικράτησε με 79-70 της Αρμάνι Μιλάνο, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής και με ρεκόρ 15-9 ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Συγκεκριμένα, ο Πάνγκος έκανε νταμπλ-νταμπλ με 16 πόντους και 10 ασίστ, με τον Γκουντάιτις να προσθέτει 16 πόντους. Από την Αρμάνι, που βρίσκεται στην 3η θέση με ρεκόρ 16-9, ξεχώρισαν οι Πάντερ και Σιλντς, με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και με αιχμή του δόρατος τον Γκουντάιτις προηγήθηκαν με 10-5. Οι Ιταλοί με τους Σέρχι Ροντρίγκεθ και Ντατόμε παρέμειναν κοντά στο σκορ, αλλά οι Ρώσοι κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +4 (19-15). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ πάτησαν… γκάζι και βρέθηκαν στο +8 (28-20), ενώ λίγο αργότερα ανέβασαν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (33-22). Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου η Αρμάνι απάντησε και στο 28’ με πέντε σερί πόντους από τον Μίτσοφ μείωσε σε 36-31 και λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου μείωσε σε 40-38 με τρίποντο του Ρολ. Το πρώτο μέρος του παιχνιδιού πάντως έκλεισε με την Ζενίτ να έχει τα διπλάσια ριμπάουντ σε σχέση με την ομάδα του Έτορε Μεσίνα (20 έναντι 10).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Αρμάνι με πρωταγωνιστή τον Κέβιν Πάντερ έφερε τα πάνω-κάτω στον αγώνα και προηγήθηκε με 46-42, αλλά η απάντηση της Ζενίτ ήταν άμεση και με σερί 5-0 βρέθηκε ξανά μπροστά στο σκορ με 47-46. Από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται να τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 54-54.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου (56-56, 60-60). Μετά τα μέσα της περιόδου όμως ανέλαβαν δράση οι Πάνγκος και Γκουντάιτις. Ο Πάνγκος με τέσσερις σερί πόντους έφερε την Ζενίτ στο +4 (66-62) και ο Γκουντάιτις λίγο αργότερα ανέβασε τη διαφορά στους 6 (68-62). Ο Πάνγκος με τρίποντο έκανε το 71-62 και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της Ζενίτ. Ο Κέβιν Πάντερ μείωσε σε 71-66, αλλά οι Ρώσοι παρέμειναν ψύχραιμοι και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 79-70.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-38, 54-54, 79-70