Ερυθρός Αστέρας – Μακάμπι Τελ Αβίβ 76-64

Οι Σέρβοι επικράτησαν της Μακάμπι με 76-64 – Νίκη γοήτρου για τον Ερυθρό Αστέρα, που έχει αποκλειστεί από τη συνέχεια της διοργάνωσης, όπως επίσης και οι Ισραηλινοί.

Με πρωταγωνιστή τον Τζόρνταν Λόιντ, ο οποίος είχε 21 πόντους, ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε με 76-64 της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Βελιγράδι, για την 33η αγωνιστική της Euroleague.

Μια νίκη γοήτρου για τους Σέρβους, αφού έχουν αποκλειστεί από τη συνέχεια της διοργάνωσης, όπως επίσης και οι Ισραηλινοί του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Διψήφιο αριθμό πόντων για τον Ερυθρό Αστέρα είχαν επίσης οι Ντόμπριτς (13π.), Νταβίντοβατς (11π.) και Νόκο (10π.). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ντόρσεϊ με 14 πόντους, ενώ 12 είχε ο Μπράιαντ και 10 ο Ζίζιτς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 6-0, αλλά οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια ανέβασαν την απόδοσή τους και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 21-15. Στη δεύτερη περίοδο οι Ισραηλινοί έφτασαν ακόμα και στο +11 (21-32, 15’).

Σε εκείνο το σημείο όμως ο Ερυθρός Αστέρας άρχισε να βρίσκει ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και κατάφερε να μειώσει στον πόντο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (33-34). Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα άλλαξε άρδην.

Οι Λόιντ, Νταβίντοβατς και Λάζιτς βγήκαν μπροστά και πέτυχαν μεγάλα καλάθια, με τους Σέρβους να γυρίζουν τούμπα το παιχνίδι και να μπαίνουν στην τέταρτη περίοδο στο +8 (53-45). Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν κατά κράτος στο παρκέ και χωρίς να απειληθούν έφτασαν στη νίκη με 76-64.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 33-34, 53-45, 76-64.