ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Φενέρμπαχτσε 82-91

H Φενέρμπαχτσε έφυγε νικήτρια από την Μόσχα, καθώς επικράτησε της ΤΣΣΚΑ με 91-82, με τον να πετυχαίνει δύο μεγάλα τρίποντα στο τέλος.

Η Φενέρμπαχτσε επέστρεψε στις νίκες, καθώς επικράτησε εκτός έδρας της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 91-82 για την 8η αγωνιστική της Euroleague. Καθοριστικός ήταν  ο Ντε Κολό, ο οποίος πέτυχε δύο μεγάλα τρίποντα στο τέλος του αγώνα.

Ο αγώνας

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε πιο αποφασιστικά από την αρχή του αγώνα και επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της έχοντας Στο 6ο λεπτό είχε 7/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 1/1 βολή, με τον Ντέβιν Μπούκερ στους δέκα πόντους (14-18) και με μόλις δύο άστοχες προσπάθειες σε 13 εκτελεσμένες στο τέλος της περιόδου (21-25).

Με τρίποντο του Ντε Κολό οι Τούρκοι ανέβασαν την διαφορά στους 10 πόντους (21-31) στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, με την ΤΣΣΚΑ να αφυπνίζεται μετά από το τάιμ άουτ του Ιτούδη, να γυρίζει το ματς με ένα επί μέρους 13-2 και να παίρνει το προβάδισμα στο 15ο λεπτό (34-33). Από εκεί και πέρα η Φενέρμπαχτσε πάτησε γκάζι και ξέφυγε πάλι με 9 πόντους κάνοντας το (36-45). Η ΤΣΣΚΑ μάζεψε λίγο την διαφορά και έκλεισε το ημίχρονο στο -4 (45-49).

Η Φενέρμπαχτσε συνέχισε και στο δεύτερο ημίχρονο από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο και πήρε πάλι προβάδισμα με 8 πόντους στα μέσα της τρίτης περιόδου. Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έφθασε ακόμη και στο +12 (55-67). Οι Σβεντ και Κλάιμπερν μάζεψαν κάπως τα πράγματα, αλλά οι βολές του Ντουβερίογλου έφεραν το 62-69 στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο δεν άλλαξαν και πολλά με την Φενέρμπαχτσε να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και να μην αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ΤΣΣΚΑ, όπου ο Χάκετ και ο Σβεντ είχαν μαζί 2/16 σουτ. Έτσι διαμορφώθηκε και το τελικό 91-82 υπέρ της Φενέρμπαχτσε.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 44-49, 62-69, 82-91