Βιλερμπάν – Ούνικς Καζάν 85-82

Η γαλλική ομάδα επικράτησε με 85-82 της Ούνικς Καζάν του Χεζόνια και πέτυχε την 6η νίκη της σε 8 παιχνίδια στη φετινή Euroleague – Στην 3η θέση η Βιλερμπάν!

Την τρίτη της σερί νίκη και 6η συνολικά σε 8 παιχνίδια στη φετινή Euroleague πέτυχε η Βιλερμπάν, με τη γαλλική ομάδα να επικρατεί εντός έδρας της Ούνικς Καζάν με 85-82.

Πρωταγωνιστές για τους γηπεδούχους ήταν οι Κρις Τζόουνς, Ντέιβιντ Λάιτ και Έλι Οκόμπο, που είχαν από 25, 19 και 17 πόντους. Από τη ρώσικη ομάδα, ο Χεζόνια είχε 27 πόντους.

Με αυτή τη νίκη η Βιλερμπάν ανέβηκε στο 6-2, ενώ η Ούνικς έπεσε στο 5-3.

Οι Γάλλοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν γρήγορα με 8-0, ενώ λίγο αργότερα βρέθηκαν στο 14-7. Οι Ρώσοι, ωστόσο, αντέδρασαν και από το -7 βρέθηκαν στο +3, με την Ούνικς να κλείνει το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 24-21. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 16’, όταν οι Γάλλοι ανέβασαν την απόδοσή τους και άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό σε άμυνα και επίθεση. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να γυρίσουν τούμπα το παιχνίδι και να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο στο +3 (39-36).

Μέχρι το 24’ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (49-47), με την Ούνικς να έχει σε μεγάλη μέρα τον Μάριο Χεζόνια. Οι Γάλλοι, ωστόσο, όσο περνούσε η ώρα άρχισαν να σφίγγουν ακόμα περισσότερο την άμυνά τους, με την Βιλερμπάν να κλείνει την τρίτη περίοδο στο +8 (65-57). Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ρώσοι μείωσαν στους 3 (71-68) και στη συνέχεια στους 2 (81-79), αλλά ο Λάιτι παρέμεινε ψύχραιμος και με εύστοχες βολές έδωσε τελικά τη νίκη στην Βιλερμπάν (85-82).

Δεκάλεπτα: 21-24, 39-36, 65-57, 85-82