Μονακό-Μπάγερν 94-71

Η Μονακό ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και επικράτησε εύκολα 94-71 της Μπάγερν στο Πριγκιπάτο για την 9η αγωνιστική της Euroleague.

Η Μονακό εκμεταλλεύτηκε για ακόμα ένα παιχνίδι τη δύναμη της έδρας της και χωρίς να χάσει ούτε στιγμή το προβάδισμα συνέτριψε με 94-71 την Μπάγερν στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Euroleague. Στο 5-4 το ρεκόρ για τους Γάλλους, οι οποίοι στο Salle Gaston Medecin μετράνε τέσσερις νίκες σε πέντε αγώνες. Στο 3-6 έπεσαν οι Γερμανοί που προβλημάτισαν.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ξεκίνημα και προηγήθηκαν στο 4’ με 13-4, ενώ πήραν γρήγορα και διψήφια διαφορά(23-12) με πρωταγωνιστή τον Βέστερμαν,  ο οποίος σκόραρε στην πρώτη περίοδο 11 πόντους χωρίς να χάσει σουτ(1/1 δίποντο, 3/3 τρίποντα) . Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Γάλλους μπροστά με 27-20.

Στη 2η περιόδο, η διαφορά έφτασε πάλι στους 11 (35-24 στο 14’), με την Μπάγερν να πληρώνει τα λάθη της στο α’ μέρος (9 σύνολο). Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η ομάδα του Τρινκιέρι να πάει στα αποδυτήρια όντας πίσω στο σκορ με 55-43.

Στην επανάληψη, δεν διαφοροποιήθηκαν τα πράγματα με τη διαφορά να κυμαίνεται σε διψήφια επίπεδα και να φτάνει ακόμα και στο +15 (70-55) για τους παίκτες του Μίτροβιτς, οι οποίοι προηγήθηκαν με 72-60 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Γερμανοί, έδειξαν ανήμποροι να αντιδράσουν με την διαφορά να εκτοξεύεται πάνω από τους 20 και το τελικό σκορ 94-71 να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Μονεγάσκων.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Μάικ Τζέιμς με 18 πόντους, ενώ για τους Βαυαρούς που απογοήτευσαν ο Λούτσιτς με 15.

ΜΟΝΑΚΟ (Μίτροβιτς): Λι 3 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπέικον 16 (4/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 8/8 βολές), Βέστερμαν 13 (3/5 τρίποντα), Τόμας 13 (5/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Ντιάλο 2, Μπουτσιέλ, Μοτιεγιούνας 6, Άντζουσιτς 16 (2), Χολ 7 (8 ριμπάουτ), Τζέιμς 18 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ).

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ – Μπαμπ 6 (4 ριμπάουντ, 5 λάθη), Τόμςα 10 (3/9 σουτ, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουόλντεν 7 (3 ασίστ), Χάντερ 14, Γιάραμαζ 2, Λούτσιτς 15 (4/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Ομπστ, Τζέντοβιτς, Ρούμπιτ 10 (5/6 δίποντα), Χίλιαρντ 5 (5 ριμπάουντ, 6 λάθη), Σίλινγκ 2.