Φενερμπαχτσέ – Μιλάνο 43-68

Η Αρμάνι Mιλάνο ήταν καταιγιστική απέναντι στην Φενερμπαχτσέ στην Τουρκία και την ισοπέδωσε με 68-43 για την 9η αγωνιστική της Euroleague.

Το πρώτο δεκάλεπτο απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο ήταν το χειρότερο στην ιστορία της Φενέρμπαχτσε στην EuroLeague. Οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς είχαν 3 πόντους με 1/11 σουτ και 5 λάθη.

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχοι σημείωσαν μόλις 3 πόντους στην εναρκτήρια περίοδο του αγώνα, επίδοση που αποτελεί τη χειρότερη στην ευρωπαϊκή πορεία του συλλόγου στη συγκεκριμένη διοργάνωση. Η Φενέρμπαχτσε έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 3 πόντους, μετρώντας 1/6 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 1/4 βολές, 2 ασίστ και 5 λάθη. Το μοναδικό εντός παιδιάς καλάθι επετεύχθη στα 57 δευτερόλεπτα για το φινάλε της περιόδου, από τα χέρια του Σεμούς Χαζέρ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Φενέρμπαχτσε προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά και πάλι αυτό δεν ήταν αρκετό για να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση μετά το καταστροφικό πρώτο δεκάλεπτο. Βέβαια κατάφερε να ρίξει την διαφορά
στο -17 (20-37) στο ημίχρονο, στο οποίο είχε 9/27 σουτ και 8 λάθη, έναντι των 15/34 σουτ της Αρμάνι Μιλάνο.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς ο νικητής είχε κριθεί από νωρίς με την Αρμάνι Μιλάνο να είναι αρκετά χαλαρή, αλλά παρόλα αυτά οι Τούρκοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και η Αρμάνι συνέχισε να κυριαρχεί μέσα στο παιχνίδι. Η Αρμάνι Μιλάνο ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με πέντε τρίποντα και να διευρύνει ακόμη περισσότερο το προβάδισμά της, για το +33 (29-62) στο 30ό λεπτό.

Από εκεί και πέρα, τίποτα πλέον δεν είχε σημασία και αξία στο 4ο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, με τους παίκτες του Μεσίνα να κατεβάζουν τον γενικό έχοντας εξασφαλίσει διαφορά νίκης.  Οι προπονητές των δύο ομάδων βρήκαν ευκαιρία να δοκιμάσουν σχήματα και πρόσωπα, με τους Ιταλούς να φτάνουν στο τελικό 43-68.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 3-22, 20-37, 29-62, 43-68.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Τζόρτζεβιτς): Χαζέρ 9 (1), Σαγιόκ, Μπιμπέροβιτς (0/5 σουτ), Ντε Κολό 2 (1/7 σουτ, 3 ασίστ), Χένρι 12 (2 τρίποντα, 4 λάθη), Πιερ, Γκούντουριτς 3 (1/5 τρίποντα), Βέσελι 9 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπούκερ 2 (1/5 σουτ, 3 λάθη), Πολονάρα 2 (1/5 σουτ), Ντουβερίογλου 4 (8 ριμπάουντ).

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 6 (6 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα), Γκραντ 6, Ροντρίγκεθ 3 (1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη), Ταρζούσκι 2, Ρίτσι 5 (1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπιλίγκα, Χολ 9 (2/8 τρίποντα), Μήτογλου 9 (1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντάνιελς (0/3 σουτ), Σιλντς 13 (3/6 τρίποντα), Χάινς 4 (6 ριμπάουντ), Ντατόμε 11 (3/6 τρίποντα).