Αναντολού Εφές – Ολυμπιακός 88-69: Μπλακ άουτ και συντριβή

Ο Ολυμπιακός πέτυχε μόλις τρεις πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και μοιραία γνώρισε την ήττα από την Αναντολού Εφές με 88-69 για τη 10η αγωνιστική της EuroLeague, μένοντας χωρίς νίκη μετά από τέσσερις εκτός έδρας αγώνες.

Ούτε στην αγαπημένη του Πόλη δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει ο Ολυμπιακός την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στην EuroLeague, καθώς ηττήθηκε με 88-69 από την Αναντολού Εφές για την 10η αγωνιστική της διοργάνωσης, με το ρεκόρ του να πέφτει στο 6-4, την στιγμή που η Πρωταθλήτρια Ευρώπης ανέβηκε στο 4-6.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν μέσα στο ματς για τριάντα λεπτά (68-66), αλλά η τέταρτη περίοδος ήταν καταστροφική διότι πέτυχαν μόλις τρεις πόντους (1/6 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 1/2 βολές) και δέχθηκαν 20, για να διαμορφωθεί έτσι το τελικό σκορ.

Ο Ροντρίγκ Μπομπουά ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές, τελειώνοντας τον αγώνα με 29 πόντους (3/4 δίποντα, 7/10 τρίποντα, 2/3 βολές), 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Τον Γάλλο ακολούθησε σε απόδοση ο Βασίλιε Μίσιτς με 19 πόντους (5/7 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 6/6 βολές), 2 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Για τον Ολυμπιακό, ξεχώρισε ο Βεζένκοφ με 17 πόντους (4/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές), 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ  και ο Φαλ με 15 πόντους (5/8 δίποντα, 5/6 βολές) και 3 ριμπάουντ. Επόμενη αναμέτρηση για τους ερυθρόλευκους είναι απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ τη Παρασκευή στο ΣΕΦ.

Ο «απόλυτος» Βεζένκοφ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και έχοντας ως επίκεντρο το Φαλ (7π.), προηγήθηκε αρχικά με 8-10 και στη συνέχεια με λέι απ του Γουόκαπ έκανε το 8-12, ολοκληρώνοντας ένα σερί 7-0 για τους ερυθρόλευκους.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα διατήρησαν το προβάδισμά τους (10-14, 4:37΄), έχοντας εκείνη την στιγμή 3επ. ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ στιγμές αργότερα η διαφορά αυξήθηκε στους εφτά (10-17).

Ωστόσο, η Εφές με τον Μίσιτς (8π. σε 10΄) να παίρνει την σκυτάλη από τον Μπομπουά (9π. σε 10΄) και να βάζει μπροστά τους γηπεδούχους (23-22), πριν ο εκπληκτικός Βεζένκοφ (10π. με 3/3 σε 10΄) κάνει το 23-25  (10΄).

Ο «ζεστός» Μπομπουά

Η εξαιρετική δημιουργία του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Πειραιώτες να μετράνε 12 ασίστ σε 15΄, με το παιχνίδι να είναι ντέρμπι καθ΄ όλη τη διάρκειά του, μετά το +5 (27-32) που διαμορφώθηκε με καλάθι του Πρίντεζη.

Εκεί όμως έκανε την εμφάνισή του ο Μπομπουά, ο οποίος με ρεσιτάλ πίσω από τα 6,75 (3/5 τρίποντα στο 2ο δεκάλεπτο) κρατούσε την Εφές στην πρωτοπορία, με το ημίχρονο όμως να ολοκληρώνεται στην ισοπαλία (44-44), με κάρφωμα του ΜακΚίσικ στην εκπνοή.

Η ψιλή πεντάδα τον κράτησε στο παιχνίδι

Ο Μοερμάν (9π. στη περίοδο) έκανε την εμφάνισή του στο ξεκίνημα τις τρίτης περιόδου και βοήθησε την Εφές να πάρει μια διαφορά εφτά πόντων (56-49), με τον Ολυμπιακό να χάνει για λίγο τη συγκέντρωσή του στην άμυνα, πράγμα που δεν άφησε ατιμώρητο η ομάδα του Αταμάν.

Ωστόσο, χρησιμοποιώντας ψιλή πεντάδα (ΜακΚίσικ – Βεζένκοφ – Πρίντεζης), η κατάσταση γύρισε ξανά και με σερί 7-0, έφερε το παιχνίδι στα ίσια (63-63). Ο Τόμας Γουόκαπ ηγήθηκε στα πρώτα λεπτά στο σκοράρισμα (7π. στη περίοδο), με τον Βεζένκοφ να βάζει πέντε στη συνέχεια και το δεκάλεπτο να κλείνει μόλις στο -2 (68-66) και το παιχνίδι ανοιχτό για κάθε ενδεχόμενο.

Μπλακ άουτ

Και ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα είναι κλειστό μέχρι το τέλος, ο Ολυμπιακός έπαθε ένα άνευ προηγουμένου μπλακ άουτ και απλοποίησε τα πράγματα για την Εφές. Τα ψιλά σχήματα σταμάτησαν να λειτουργούν και η διαφορά έπιασε γρήγορα διψήφιο νούμερο με τρίποντο του Μίσιτς (77-66, 35΄).

Ο Ολυμπιακός πέτυχε τον πρώτο του πόντου 4:09΄ πριν το τέλος με βολή του Φαλ και λίγο αργότερα με φόλοου ο Βεζένκοφ πέτυχε το πρώτο και μοναδικό καλάθι των ερυθρόλευκων στην τελευταία περίοδο (81-69).

Τίποτα όμως δεν μπορούσε να αλλάξει μέχρι το τέλος, με το 88-69 να είναι το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 44-44, 68-66, 88-69