Μακάμπι Τελ Αβίβ – Μονακό 95-84

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε με 95-84 της Μονακό για την 10η αγωνιστική της Euroleague και ανέβηκε στο 7-3 πριν το ματς με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (19/11, 21:00) - Τρομερή εμφάνιση και νέο ρεκόρ καριέρας από τον Σκότι Γουίλμπεκιν με 37 πόντους.

Μετά την ήττα από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η Μακάμπι Τελ Αβίβ επέστρεψε στις νίκες καθώς επικράτησε με 95-84 της Μονακό για την 10η αγωνιστική της Euroleague, έχοντας σε μεγάλο βράδυ τον Σκότι Γουίλμπεκιν, ο οποίος έκανε νέο ρεκόρ καριέρας με 37 πόντους.

Έτσι, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ανέβηκε στο 7-3 στην κατάταξη και θα ταξιδέψει στην Αθήνα για να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ την Παρασκευή (19/11, 21:00). Η Μονακό παρουσιάστηκε ανταγωνιστική ως το τέλος (βρέθηκε στο -4 στα μισά της τελευταίας περίοδου), αλλά δεν τα κατάφερε και έπεσε στο 5-5 στη βαθμολογία.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά, παίρνοντας γρήγορα το προβάδισμα (6-0), με τη Μονακό να περνάει μπροστά με 1 πόντο (11-12). Ωστόσο στη συνέχεια η Μακάμπι ανέβασε την απόδοσή της και έφτασε τη διαφορά στους 10 πόντους (26-16), με το 1ο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 26-19.

Οι Γάλλοι μείωσαν στον πόντο (26-25, 31-30) στην αρχή της 2ης περιόδου, αλλά οι παίκτες του Σφαιρόπουλου πήραν ξανά διαφορά στο ματς (39-32), με τη Μονακό όμως να κάνει την ανατροπή και να προηγείται με 3 πόντους διαφορά στο ημίχρονο (41-44).

Οι Ισραηλινοί πέρασαν μπροστά στην αρχή της 3ης περιόδου (55-49), η γαλλική ομάδα πίεζε συνεχώς, βρέθηκε στο -1 (55-54) και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα (61-61). Ωστόσο, η Μακάμπι έκλεισε το δεκάλεπτο με το σκορ υπέρ της (62-61).

Το ματς ήταν… ντέρμπι και στο 4ο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο (69-69), με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα (78-74) και να φτάνουν τελικά στη νίκη με 95-84.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 41-44, 62-61, 95-84.